Doğrularımız Doğru mu?

Şubat 11, 2013

İnsanlarla ilgili yargılarınızı neye göre belirliyorsunuz? Kendi doğrularınız? Birilerinin doğruları? Evrensel doğrular? Mahalle baskısı?

Geçen gün istemeden bir telefon görüşmesine şahit oldum. Oturduğum kafede yan masada bir bayan arkadaşıyla konuşuyordu. Sanırım arkadaşını bir adamla tanıştırmıştı ve arkadaşının tereddütleri vardı. Kurduğu cümle; Takılma çocuğunun olmasına haftada bir gün görüyor ve oldukça zengin bir adam. Arkadaşımızın eski eşi çocuğunu haftada bir kez görse ilgisizlikle ve sorumsuzlukla suçlarız daha fazla vakit ayırmak için çabalamadığından.

Ya da zengin bir arkadaşımızın karşısına biri çıktığında cebini değil kalbini sevmeli diye uyarırız. Hatalı davranan bizim sevdiğimiz kişiyse haklı ya da
mantıklı sebepleri vardır. Ama öteki kişi/kişiler hata yaptıysa mutlaka cezalandırılmalıdır, ilahi adaletle olsa bile!

Çoğunlukla tercih yaparken önemsediğimiz kişi, grup ya da çevrenin kimi zaman sessiz onayını ya da takdirini düşünürüz. Zaten bu duygular değil midir insanları doğrulardan uzaklaştıran. Olması gerekenler ile duygularımız arasındaki uçurum hep var olacak.

Eleştirirken evrensel doğrular, savunurken bana göreler. İşte böyle yaşanır gider…

Bir yorum

  • Asalet KILIÇ Şubat 12, 2013, 5:12 pm

    Hops’un bir sözü var ” insan insanın kurdudur ” diye. Tabi böyle olmak zorunda değiliz. Toplum kuralı olarak oturttuğumuz ” haysiyet, onur, şeref, namus” gibi kavramlar, aslında kişinin özünden çok, karşındaki insanla olan ilişkilerini geliştirirken, her iki tarafı’da onura etmeyi amaçlar. Bu durum bir ihtiyaç olarak’da karşımıza çıkar. Günümüz insanı, sistemin zorlamasıyla bu yaptığımız analizimizin dışında kalabiliyorlar. İkili ilişkilerde, merkeze insanı oturtmamız gerekirken, bunu toplumda yapmayan insanlar azımsanmayacak kadar fazla. İnsan, kendisine , çevresine, ülkesine hatta tüm dünyaya karşı sorumlu olduğunu unutmamalı. Bu davranış, kişisel bütünlükle alakalı bir durum. Biz buna bilimsel, akılcı ve yetişkin insan diyoruz. Bu tip insanları ne dogmalar nede mahalle baskıları yönlendirir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.