Sosyal Mutluluk Bakanlığı

Kasım 5, 2013

Venezuella’da Yüksek Sosyal Mutluluk Bakanlığı kurulmuş. Bu haberin dikkatimi çekmesindeki en büyük sebep web sitemin adının bir bakanlığa verilmiş olması oldu 🙂

Venezuella’da temel tüketim maddesi stoğu yaşanıyor. Tüccarlar devlet tarafından ürünleri stoklamak ve çok yüksek fiyatlarla satmak ile suçlanıyor. Tüccarlar ise hükümetin belirlediği fiyatların maliyeti karşılamadığını söyleyerek hükümeti suçluyor. Bu bakanlık Hugo Chavez’in ölmeden önce başlattığı yoksullukla mücadele programını koordine edecekmiş. Yani ekonomik durumu kötü olan kişilere temel tüketim maddeleri hatta beyaz eşya ve konut bile dağıtılacakmış.

Bir hükümetin tüm vatandaşlarına eşit imkan sağlayabilmesi için böylesine büyük bir yatırım yapması çok etkileyici.Haberin içeriğini okuyunca bizdeki sosyal mutluluk anlayışını düşündüm bir an. Danışıklı dövüş gibi yine hükümetten birilerine ait gıda şirketinden vergilerimizle alınan gıda maddeleri sosyal mutluluğu epeyce artırıyor doğrusu. Yanında kömür de oldu mu değmeyin mutluluğa! Kendi belirlediği kişilere beyaz eşya dağıtarak mutluluk saçan belediyelerimiz olduğu gibi altın dağıtarak da yüksek sosyal mutluluğu garantileyenleri de unutmamak gerek.

Ülkemizde böyle bir bakanlığa hiç mi hiç gerek yok. Zaten son derece AK siyasi parti ilçe teşkilatları  gönülden sosyal mutluluk bakanlığı olmuş durumda. İsmi lazım değil büyük marketler zincirinden birinde belediye tarafından dağıtılan alışveriş çekleri var. Çekleri cebinde vatandaş gayet memnun alışverişlerini yapıp evlerinin yolunu tutuyorlar. İçlerinden biri de çıkıp bana çalışacak iş ver demiyor.

Ne güzel özetlemiş Kuan Tzu yüzyıllar önce . “Balık verirsen bir kez doyurursun halkı, öğretirsen balık tutmayı hep doyar karnı”. Emeksiz yemekle, beyni uyuşturan onlarca diziyle, yaratılan suni gündemlerle öylesine mutlu bir ülke olduk ki dünya üzerinde ülkelerin mutluluk sıralamasında geçen sene yapılan listede 78. olmuşuz 🙂 Temel amaç yoksulu korumak ve temel ihtiyaçlarını karşılamak ise bir gruba, partiye, derneğe üye olmasına bakılmaksızın yardım eli uzatmalı değil mi? Bu arada yaptığım araştırmalarda belediyelerin istediği kişiye yiyecek ve/ veya yakacak yardımı yapma görevi olduğu bilgisine de rastlayamadım. Sanırım daha iyi araştırma yapmalıyım!

Sosyal mutluluk sağlamak zor iş, herkes yapamaz…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.