Hoşçakal Eski Dost Pardon Düşman

Mart 4, 2014

Bugün 1 hafta oldu. Neredeyse 20 yıldır dostum gibi gördüğüm sigarayı bırakmamın üzerinden hem kısacık hem de upuzun 1 hafta geçti.

Kanser olma korkum, geçmek bilmeyen üst solunum yolu enfeksyonlarım, kuru öksürükler, 5 basamak merdiven çıkınca nefes nefese kalmam, elimin saçımın, nefesimin ve tüm kıyafetlerimin kokması, sağlıklı bir anne olma isteğim, sevdiklerimle uzun yıllar yaşama arzum beni motive ederek bu kararı almamı sağladı. 4 gün nikotin bandı kullandım ve bir kaç kez nikotin sakızı çiğnedim. İlk gün gerçekten kabus gibiydi. Sabah uyandığımda ilk aklıma gelen akşam aldığım karar oldu. Sigaranın o iğrenç yoksunluk hissini duydum ve kendime kızdım. Sabah kahvemi içmedim sigarasız tadı olmayacak diye ve hava almak için terasa çıkmadım aklıma sigara gelmesin diye. Oysa ki ne yanlış bir hareketmiş. Türk kahvesi terasta bol oksijen alarak da çok keyifli içilebiliyormuş. 1 kadeh şaraptan dumana boğulmadan da keyif alınabiliyormuş.

Bu süreçte destekleyici ürünlerin dışında internette de çeşitli yazılar okudum. Bu süreçleri yaşamış kişilerin benzer şeyleri hissettiğini ve düşündüğünü bilmek oldukça rahatlattı beni. Yine tavsiye üzerine Allen Carr’ın Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu’na dair yazdığı kitabı okumaya başladım. Günde neredeyse 100 sigara içen bir tiryakiden tüm dünyada binlerce kişiye sigarayı bıraktırmayı başarmış bir uzmana dönüşen Allen Carr yazdıklarıyla farkındalığımı epey artırdı doğrusu. Bazen bir an geliyor ve kendimi sigaradan derin bir nefes çekerken hayal ediyorum. Önceki gece rüyamda sigara içtim. Bir anlık yayılan rahatlama hissini uykumun içinde hissettim diyebilirim. Ama okuduklarımın bana kazandırdığı yeni bakış açısı anlık zaafımı hemen unutturuyor. Allen Carr’ e göre sigara bağımlılığı bir uyuşturucu bağımlılığı. Evet kulağa ne kadar dehşet verici geliyor değil mi? Uyuşturucu denince aklıma izbe arka sokaklarda sefil olmuş ve ölümü bekleyen bağımlılar gelir. Hayata dair umutları kalmamış, intihar etmeyip kendini yavaş yavaş öldüren bağımlıları düşünüp benim de bir bağımlı olarak değerlendirildiğimi okuyunca bunca yıldır sigara içebildiğim için kendime çok kızdım.

Sigaranın beni sakinleştirdiğini düşünürdüm. 20 yıldır içmeme rağmen genel olarak hiperaktif ve çabuk gerilebilen biri olduğuma göre demek ki sakinleştirdiği düşüncesi tamamen benim uydurmammış. Stresimi azaltıp cesaret ve özgüvenimi artırması da uydurma tabiki. Bıraktığım gün aileme, arkadaşlarıma ve işyerindeki arkadaşlara sigarayı bıraktığım haberini verdim. Ne kadar çok kişi bilirse kendimi o kadar başarılı ve verdiğim karardan vazgeçmemek için motive hissedeceğim. Sigara içtiğim süre boyunca sigaranın zararlarını anlatan hele yıllarca içtikten sonra bırakıp içenleri eleştiren ve küçümseyen insanlara gıcık olmuşumdur. Ama kendimi daha motive etmek ve birilerini de olumlu yönde etkileyebilmek için günlerdir çok büyük bir proje yürütüyormuşum gibi davranıyorum.

Hey çevrem bana gıcık olmayın olur mu? Ben bağımlılıktan kurtuluyorum. Ciğerlerim yeni yeni tamamen oksijenle doluyor. Belki de tüm hayatım boyunca bu bağımlılığa karşı bir savaşım olacak. Benim tek önemsediğim beklediğimden çok daha iyi ve kararlı bir savaşçı olmam.

İşte yaşadığım ve yaşayacağım güzel değişimler…

20 Dakika Sonra

Kan basıncınız düzelir
Kalp atışlarınız normale döner
El ve ayak ısınız normale döner

8 Saat Sonra

Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar 48 Saat
SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

72 Saat Sonra

Nefes almanız kolaylaşır
Enerji seviyeniz yükselir 2-12 Hafta
SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
Yürüme ve koşmanız kolaylaşır 3-9 Ay
SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
Nefes alma sorunlarınız iyileşir
Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

1 Yıl Sonra

Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

5 Yıl Sonra
Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

10 Yıl Sonra

Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

15 Yıl Sonra

Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.