İlkyardım Hepimizin Sorumluluğu

Nisan 25, 2014

Daha önce afet bilinci eğitimi, afet arama kurtarma eğitimi ve internet üzerinden ilkyardım eğitimi almış olmama rağmen kendimi bu konuda hep yetersiz hissetmişimdir. Bu konuda kendimi yetiştirememiş olmak da tamamen benim ihmalkarlığım.

Yakın bir zamanda İşçi Sağlığı ve Güvenliği kapsamında çalıştığım şirket beni 2 günlük ilkyardım eğitimine yolladı. Bu eğitimin bana çok yararı oldu diyebilirim. Pek çok şey öğrendim. Doğru bildiğim doğruları pekiştirmiş, yanlış bildiğim doğruları öğrenmiş, doğru bildiğim yanlışları da anlamış oldum.

İlkyardım en basit tanımıyla herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Her an birine yardım etmemiz gerekebilir ve biz ne yapacağımızı bilemezsek yaşayacağımız çaresizlik duygusunu bir düşünün derim. Bir kaza yerindesiniz ya da solunumu durmuş birini gördünüz temel yaşam desteği vererek bir insana hayatını vermiş olacaksınız. Kalp masajını öğrenmek çok zor değil, hayat kurtarmanın mutluluğu ise ölçülemez. Siz bir yeriniz yandığında diş macunu sürenlerden misiniz yoksa suya mı tutuyorsunuz?

Elektrik çarpan birine elinizi uzatarak mı yardım ediyorsunuz? Kırığı olan birini kucaklayıp götürmeye mi çalışıyorsunuz yoksa hareket ettirmeyip sıcak tutup sargı yapabiliyor musunuz? Zehirlenen kişinin hemen tıbbi destek olmasına yardımcı olup kusturmaya çalışmanın daha çok zarar vereceğini biliyor musunuz? Boğazına cisim takılan birinin sırtına davula vurur gibi vurmak yerine heimlic manevrası denilen hareketle hastayı hafifçe öne eğip arkasına geçerek yumruk yaptığımız elimizi, diğer elimiz ile hastayı kavrayıp yumruk olan eli hastanın kaburgalarının altına yerleştirip yumruğumuzu kendimize ve yukarı doğru kuvvetlice çekerek cismin çıkmasını sağlayabiliriz.

Bunun gibi daha bir çok durumda basit ilkyardım bilgilerimizle belki mucizeler bile yaratabiliriz. Aslında en güzeli tehlikesiz bir dünya ama madem tehlike var mutlaka bir fırsat yaratıp ilkyardım öğrenmeli. İlkyardım hayat kurtarır. Bir insana verebileceğimiz en büyük hediyedir hayatı…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.