Hayatı Yakalayan Gezgin

Ocak 12, 2016

Özellikle yaş 30’lara yaklaşınca hayatı yakaladım mı yoksa kaçırıyorum mu telaşını bu yaşlara gelmiş bir çok kişi yaşamıştır. Üniversiteden mezun olunca gerçek hayat koşturmacası başlar. İş bulma telaşı, işe girdikten sonra daha iyi kariyer, daha çok kazanç derken yıllar akıp gider. Hele bir de evlenmişseniz bu koşturmaca aile sorumluluğu kaygısıyla yoğurulur ve büyüdükçe büyür. Araba almalıyım hoop araba kredisi, ev alma zamanı geldi hoop maaşın yarısıyla ev kredisi ödeme, çocuk okula başladı tam krediler bitmişken okul taksitleri başlar ve gençlik akıp gitmiş olur.

Son zamanlarda hayatı kaçırmamaya çalışan bir kaç kişinin hikayelerini röportajlarda ve bloglarda okumaya başladım. Hatta kitap yazan bile var. Şu an böyle bir kitabı okumaya başladım kitabın adı Bir Bilet Al ve yazarı Gizem Altın. Bir diğer ilgiyle okuduğum kişi de yaşadıklarını ve deneyimlerini bloğunda yazan Barış Tanzer (www.baristanzer.com bloğa göz atın derim). Yakın bir zamanda kendisiyle tanışma ve sohbet etme fırsatım oldu. Makine mühendisliği mezunu ve uzun yıllar ünlü markalarda pazarlama departmanlarında çalışmış. Henüz 32 yaşında ve geçen sene bir anda bahsettiğim hayat kaçıp gidiyor noktasına yaklaşmış. Hem kendi işini kurmak istiyormuş hem de hayata biraz mola verip uzun bir tatil ve keşif gezisi yapmaya karar vermiş. Aslında bu yaşa kadar yurt içinde ve yurt dışında bir çok yere kısa tatillerde giderek farklı yerleri ve kültürleri tatmaya başlamış. İşinden ayrılıp Sosyal Medya Ajansı’nı kurmadan önce 2 aylık bir uzak doğu gezisi planlamış. Evet koskoca 2 ay ve uzak doğu…

Ölmeden önce yapılacaklar listesi hayli kalabalık ve bu gezi sırasında gördükleri, deneyimledikleri listenin bir kısmını gerçekleştirme fırsatı vermiş. Geziye karar vermekle gitme arasındaki hazırlık süreci 6 ay sürmüş. Kolay değil hem kendi iş düzeninizden ayrılıyorsunuz hem bunu ailenize ve çevrenize anlatmaya çalışıyorsunuz, hem maddi olanaklarınızı hazırlayıp hem rotanızı çizerek ciddi bir araştırma sürecine giriyorsunuz. Gezi hangi noktada başlamalı, hangi sırayla nerelere ve nasıl gidilmeli? Nerelerde kalınır? Ne yenir? Nerelere gidilmeli ve nasıl gidilmeli? Hava koşulları neler? Sağlık açısından alınması gereken önlemler neler? Bu tip gezilerde gezi öncesi gereken aşıları vurulmak hayati önem taşıyor. Tur Çin, Hong Kong, Filipinler, Endonezya, Tayland ve Japonya ülkelerini kapsıyor. Gezide neler mi var? Kyoto’nun muhteşem tapınakları, Arashiyama’da bulunan Bambu ormanı, Çin seddinde yürüyüş, Hong Kong’un ışıltılı binaları, Tokyo’nun gökdelenleri, Tayland’da fil ile safari, Gili adalarında denizin içinde ata binmek, Çin’deki pirinç tarlaları, Borakay adasının muhteşem kumsalı, Bali’de mavinin her tonunu barındıran deniz, Endonezya’da güneşin batışını izlemek ve daha neler neler.

Dolu dolu geçen 2 ay ancak sayfalarca yazılarak anlatılabilir. Tabi bir de insana hissettirdiği ve kelimelere dökülemeyecek deneyimlerin hazları da var. Bu gezinin en ilgimi çeken yanlarından biri de Barış Tanzer’in gittiği yerlerde çektiği fotoğrafları bir sosyal sorumluluk projesi için kullanması. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve kar amacı gütmeyen Sosyal Bağış Platformu iyilikpaylas.org ile başlattığı kampanyada desteklerle 50 Toplum Gönüllüsü Genç bir sene boyunca sosyal sorumluluk eğitimi alabilmiş. Barış gezi boyunca #hayatinipaylas hashtagiyle çektiği fotoğrafları yayınlamış. Bu projeye bağışta bulunmak isteyenler de ilgili hesap numaralarına bağışta bulunmuş. Barış Tanzer de seyahati buyunca isimlere özel teşekkür notlarıyla fotoğraflar çekerek www.iyilikpaylaş.org’un sosyal medya hesaplarında yayınlamış. Hem kişisel hayalini erken yaşta gerçekleştirmek hem de bu hayali gençlerin eğitimine destek verecek bir kampanyaya dönüştürebilmek ne muhteşem değil mi?

Hayatı kaçırmaktan korkarak hayatı tutamayız. Çok geç olmadan şartlarınızın el verdiği ölçüde hayallerinizi gerçekleştirmeye bakın. Cesarete mi ihtiyacınız var bunu yapmış insanların yazılarını okuyun ve hemen araştırmaya başlayın 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.