PLACIDO DOMINGO ve JOSÉ CARRERAS

Şubat 25, 2016

 

Siyasilerin birbirleriyle meydanlarda, mecliste kavgalarına, sanatçıların başka sanatçılarla “polemiklerine” o kadar alıştık ki, kanıksamakla birlikte prim gören tavır bu oldu nedense.. Daha çok kavga daha çok oy, daha çok kavga daha çok satan kaset, daha çok kavga daha çok izlenen dizi.. Aşağıdaki gerçek hikayeyi okuyunca öylesine hayran oldum ki..

Katalanlar İspanya’ya hükmeden Madrid’den bağımsızlıklarını almak için mücadele ediyorlar ve Placido Domingo Madritlidir ve Jose Carreras Katalan. Politik nedenlerle, 1984’te, Carreras ve Domingo birbirlerine düşman olmuşlar. Çok popüler olduklarından ve dünya çapında arandıklarından, ikisi de kontratlarında, sadece eğer diğer tenor davet edilmezse şarkı söyleyeceklerini bildirmişler.1987’de Carreras kan kanseri olduğunu öğrenir.

Kanserle mücadelesi çok acılıdır..Sayısız tedavi görür, bunun yanısıra kemik iliği nakli ve kan nakli yapılır. Bunlar için ayda bir kez ABD’ye gitmek zorundadır. Bu koşullar altında çalışamıyor, bu yolculukların ve tıbbi tedavilerin yüksek maliyeti maddi durumunu oldukça güçleştirir. Parası bittiği zaman, Madrid’de tek amacı kan kanseri hastaları için tedavi desteği sağlamak olan bir vakfı keşfeder.”HERMOSA” Vakfının desteği sayesinde Carrera hastalığı yener ve şarkı söylemeye geri döner.

İyileşip mesleğine döndükten sonra vakıfa katılmaya karar verir. Vakfın yasalarını okurken, vakfın kurucusunun, en önemli katılımcının ve vakfın başkanının Placido Domingo olduğunu öğrenir. Daha sonra, Placido Domingo’nun bu organizasyonu sadece onun tedavisine yardımcı olmak için kurduğunu, ama Carreras’nın düşmanından yardımı kabul etmeyebileceği ihtimaliyle isminin gizli kalmasını istediğini keşfeder.Placido’nun Madrit’teki konserlerinden birinde, Carreras konseri bölüp dizlerinin üzerine çöküp, ondan bağışlanmayı ister ve seyircilerin önünde ona teşekkür eder. Placido, onun kalkmasına yardım eder ve kocaman bir kucaklama ile büyük dostluklarının başlangıcı olur.
Placido Domingo ile yapılan bir röportajda, muhabir ona neden “HERMOSA VAKFI”nı kurduğunu sorar, düşmanının bundan yararlanmasının yanı sıra rakibi olan tek sanatçıya yardım etmiştir. Yanıtı kısa ve kesin idi :
“Bunun gibi bir sesi kaybedemeyiz….”

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.