Kitap Ağacı’nı Duydunuz mu?

Şubat 26, 2016

Kitap okumayı 5 yaşımdan beri çok severim. Mutlaka okunmayı bekleyen kitap stoğum olur. Ayrıca iş yerimde ve arabada da mutlaka birer kitap bulundururum. Daha lise yıllarında okuduğum kitapları saklamayı severdim. İleride kocaman bir kütüphanem olacak hayalini kurardım. Sonra kitaplarımı paylaşmaya başladım. Hem kitapları saklama sorunundan kurtulmuş oldum hem de bir çok insana yeni kitaplar okuma fırsatı vermiş oldum. Çifte mutluluk… Kitapları saklamak neden zahmetli derseniz küçük duvar raflarında sakladığınızda toz tutuyor ve benim gibi toza alerjisi olanlar için tam bir kabus. Kolilere koyduğunuzda da bir süre sonra kolileri kaldıracak yer bulamıyorsunuz. Abarttığımı düşünmeyin. Yılda ortalama 30-40 kitap okuyan biri olarak gerçekten yaşadığım durum buydu.

Yıllar içinde kitaplarımı derneklere, yardım organizasyonlarına bağışladım. Bankadaki çalışma dönemimde bir okula kütüphane kurduk, yeni şirketimde şirket içi kütüphane kurduk derken kitaplarım Türkiye’nin bir çok yerine gitmiş oldu. Kitap bağışları ile ilgili araştırma yaparken bir site keşfettim. Kitap bağışlamak isteyenlerle kitaba gereksinimi olanları buluşturmak için 2009 yılında kurulmuş olan ve gönüllülerce yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi, www.kitapAğacı.org

Bağışlarınızı, kitap yardımı olduğunu belirtmek kaydıyla, PTT Kargo ile indirimli olarak gönderebileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için her PTT şubesi değil ancak merkez PTT kargo şubelerine, paketin ağzı açık şekilde (içini göstererek) başvurmanız gerekmektedir.
Sitelerindeki açıklamaların bir kısmı şöyle;

“Kitaba gereksiniminiz varsa, Kitap Bul bağlantısına tıklayınız. Burada, Türkiye’nin dört bir yanından kitap bağışı yapmak isteyenlerin ilanlarını bulacaksınız. İlanda yer alan iletişim detayları aracılığıyla bağış gönüllüleriyle doğrudan bağlantıya geçebilirsiniz.

Bağışlamak istediğiniz kitaplarınız varsa, Kitap Bağışla bağlantısına tıklayınız. Burada, Türkiye’nin dört bir yanından kitaba gereksinimi olanların ilanlarını bulacaksınız. İlanda yer alan iletişim detayları aracılığıyla gereksinim sahipleriyle doğrudan bağlantıya geçebilirsiniz.

Bağışlanacak kitaplarınız için gereksinim sahiplerini ya da gereksinim duyduğunuz kitapları vermek isteyen bağışçıları kolayca bulmak için, sayfanın sağ sütununda bulunan “Yer” kategorilerinden veya “Anahtar Sözcükler” (Tag Cloud) özelliğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, yeni kitap bağışı ve gereksinimi ilanlarından anında haberdar olmak için, sayfanın sağ sütun en alt bölümünde bulunan RSS bağlantısına tıklayarak, görüntülenen sayfayı tarayıcınızın yer imlerine ekleyebilirsiniz.

“Kitap Bul” veya “Kitap Bağışla” bağlantılarında aradığınızı bulamadıysanız ve yeni bir ilan vermek istiyorsanız, İlan Ver bağlantısına tıklayarak, görüntülenecek formu doldurunuz. Doldurduğunuz form bize ulaştığında, ilanınız en kısa zamanda değerlendirmeye alınacaktır. İlan vermeden önce: Kitaba gereksiniminiz varsa, öncelikle Kitap Bul sayfasını ziyaret ederek daha önce ilan vermiş bağışçılar ile temas kurmanız, kitap bağışı alma şansınızı artıracaktır. Kitap bağışlamak istiyorsanız, öncelikle Kitap Bağışla sayfasını ziyaret ederek, mevcut ihtiyaç sahipleri ile temas kurmanızı öneriyoruz.”
Daha fazla detay için siteyi inceleyebilirsiniz.

Çok harika da bir bilgi vermişler…

Bağışlarınızı, kitap yardımı olduğunu belirtmek kaydıyla, PTT Kargo ile indirimli olarak gönderebileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için her PTT şubesi değil ancak merkez PTT kargo şubelerine, paketin ağzı açık şekilde (içini göstererek) başvurmanız gerekmektedir.
Daha çok kişiye ulaşabilmelerini dileyelim…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.