Kefir Nedir?

Mart 2, 2016

İstanbul’da yaşayıp sağlıklı olmayan bir çok şey yiyip içmeme rağmen bir yanım hep bu dengeyi kurabilmek için sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketmek için hep hazır. Algılarım öylesine açık ki bir gıdanın bol faydası olduğunu duyup araştırdıktan sonra hayatıma sokabilmek için mutlaka deniyorum.

Kefir, çok eski zamanlardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılan, bugün ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi fermente bir süt ürünü. Kefir’in kendisi biraz lor peynirini andırıyor, içecek olmuş hali de koyu kıvamlı ayran gibi ancak tadı ekşimiş yoğurttan yapılmış ayrana benziyor diyebilirim.

Zamanı olup uğraşmayı sevenler için evde mayalanabiliyor. Ben piyasadaki güvenilir markaların hazır ürünün almayı seçenlerdenim. Tadını seviyor muyum? Hayır 🙂 Hatta ayran gibi içemediğimden yoğurdun içine ekleyerek , bazen cacık gibi (sarımsaksız) yaparak tüketiyorum.

Peki pek sevememiş olsam da neden kefir tüketmeye çalışıyorum?

1 bardak kefir yaklaşık 150 kalori. 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat, 8-11 gram protein içeriyor. Harika…

Kefir sindirime yardımcı olan bakteriler bakımından zengin bir içecek. Benim gibi sindirim sorunu bulunanlar için ya da kabızlık ve hazımsızlık çekenler için ideal bir içecek.

Kefir hem probiyotik (yaşayan mikroorganizmalardır ve yeterli miktarda olduklarında yaşadıkları vücuda fazlasıyla yararlıdır) bakımından çok zengin hem de laktoz (yalnız sütte bulunan süt şekeri de denilen bir madde)hassasiyeti olanlar için de uygun bir içecek.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim sisteminde mevcut bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Zararlı bakterileri yok etmek ne kadar önemliyse yararlıları da artırmak o denli gerekli.

Mide ülserine neden olan “helikobakter pilori” isimli bakteriyi öldürüyor, antibiyotik özelliği vardır. Bu bakteri yüzünden yıllar önce endoskopi olmak zorunda kalmış ve haftalarca sıkıntısını yaşamıştım.

Kefirde B12, B1, biotin ve K vitaminleri bulunuyor. Bu vitaminler sağlığa olumlu katkıda bulunuyor.

Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını koruyup ve kemik kaybını önlemeye yardımcı. Gelişme çağındaki çocuklar da güvenle içebilir kefiri.

Bir başka faydası bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklanan çeşitli alerjilere iyi gelmesi ve genel olarak iltihaplanmayı önler. Yapılan çalışmalarda kefirde bulunan bakterilerin vücudun alerjik tepkiler vermesine neden olan “IgE” (Normal şartlarda bazı parazitlere karşı salgılanan ancak alerjik reaksiyonlarda da rol oynayan antikor tipi İmmünoglobulin E’) üretimini baskıladığı tespit edilmiş. Özellikle toza, bazı ağaçlara, bazı yiyeceklere alerjisi olan benim gibi insanlar için geç kalınmış bir keşif diyebilirim.

Faydaları saymakla bitmiyor.

Stres azaltıp, sakinleştiriyor ve kolesterolü düşürüyor
İdrar yolu iltihaplarını tedavi ediyor
Yüksek tansiyonu düzenliyor ve dengeliyor
Sağlıklı diyet için önemli, kilo almayı önlüyor
Egzema ve benzeri deri hastalıklarına iyi geliyor (alerjik egzamam olduğundan benim için bir faydası daha var)
Kanı temizliyor
Sinir sistemini güçlendirerek sinirsel depresyonu ortadan kaldırıyor
Zekâ gelişimine önemli katkısı var ve zihinsel aktiflik sağlıyor
Ciltteki yağlanmayı ve kepeklenmeyi önleyip saçları kuvvetlendiriyor
Vücudun sıvı dengesini optimum seviyede tutuyor

Gerçekten yararları saymakla bitmiyor. En azından bir kez içmeyi denemenizi içtenlkikle öneriyorum.

Sağlıklı günler bizim olsun…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.