Hem Yararlı Hem Zararlı Şey: Pil

Mayıs 7, 2016

 

Günlük yaşantımızdan bir çok yerde pil kullanıyoruz. Mouse, TV kumandası, çocuk oyuncakları gibi bir çok alet için pil kullanıyoruz. Şarj edilebilen pilleri tekrar kullanabiliyoruz ya diğer piller? Bittiğinde ne yapıyorsunuz?

Bir kalem pil, çöpe atıldığı takdirde içerisinde yer alan zehirli kimyasal maddeler nedeniyle 4 m3 toprağı zehirleyebilir.
Pillerinizi normal çöplere veya doğadaki boş alanlara kesinlikle atmamalısınız. Pillerin içindeki zehirli kimyasallar atıldıkları çöpte veya boş alanlarda yağmur suları ile birlikte yer altına sızmakta ve yer altı sularını zehirlemektedir. Zehirlenen bu sular tarımda kullanılmakta veya tekrar insanların suyunu kullandığı barajlara akmaktadır.

Biten pilleri mutlaka, evde veya ofiste çocukların ulaşamayacağı bir kutu içinde biriktirip belediyelerin veya kamu kuruluşlarının şehrin belli bölgelerinde kurduğu “Pil Çöpü” kutularına atın lütfen. Eğer çevrenizde yok ise bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayıp isteyin. Sokağınızda, sitenizde ya da apartmanınızda mutlaka bir atık pil kutusu olsun. İş yerinizde de yoksa eğer iş arkadaşlarınızla anlaşın ve bir kutuda biriktirin. İçinizden birileri mutlaka atık pil kutusu olan bir yerden geçiyordur ve belli periyodlarda tüm pilleri buraya atabilir.

Pil çöpü kutularına atılan piller özel tekniklerle, doğayı zehirlemeden imha ve geri dönüştürme işlemlerine tabi tutuluyor. Doğayı korumak hem insanlık görevimiz hem de aslında sağlıklı bir yaşam için bir zorunluluk.

Doğa bekçi ile değil, sevgi ile korunur….

Bir yorum

  • Mustafa Tufan Mayıs 7, 2016, 5:25 pm

    Tüm BİM ve A-101’lerde atık pil kutusu var.

    Bir de bazı insanlar piller bitince biraz daha enerji vermeye devam etsin diye ısırıyor. Bu yöntem gerçekten işe yarıyor ancak pilin dış kabının delinmesi durumunda direkt olarak içindeki ölümcül maddelerle temas edilebilir. Bunun yerine hafifçe penseyle sıkmak daha az riskli olucaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.