Bozcaada Kaçamağı

Ağustos 31, 2016

Bozcaada Çanakkale iline bağlı Türkiye’nin üçüncü büyük, Ege Denizi’nde ise Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük adası. 2-3 günlük tatil kaçamakları için oldukça ideal bir yer. İstanbul’dan ulaşım için pek çok seçenek var. Aracınızla Çanakkale’den feribotla Eceabat oradan kara yoluyla Geyikli ilçesine ulaşıp Geyikli’den feribota binebilirsiniz. Yenikapı’dan feribotla Bandırma’ya ulaşıp sonrasında Bandırma, Biga, Çan, Bayramiç, Ezine Karayolu ile Geyikli’ye ve oradan feribotla Bozcaada’ya geçebilirsiniz. Otobüs ile gidecekseniz Geyikli iskeleye kadar giden bir otobüs firması seçebilirsiniz.İskelede inip yaya olarak feribota binebilirsiniz. Uçakla Çanakkale hava alanına gelip oradan taksiyle ya da minibüsle Geyikli iskelesine gelip yine yaya olarak feribota binebilirsiniz.

bozcaada4

Özellikle resmi tatillerin olduğu zamanlarda hele tatil kısa ise Bozcaada çok rağbet gören bir yer oluyor ve haliyle de hem ulaşım uzun ve yorucu hem de ada oldukça kalabalık oluyor. Ben 3 günlüğüne adaya gittim. 30 Ağustos tatiline denk geldiği için bir hayli kalabalıktı. Restaurantlarda yer bulmak neredeyse imkansızdı. Bir çoğu 4 gün için tamamen dolu olduklarını ilettiler. Demek ki gitmeden önce mutlaka restaurant seçip rezervasyonu da yapmış olmak gerekiyormuş bunu öğrenmiş oldum. En meşhurları (araştırmalarım ve aldığım tavsiyeler) Sandal, Simyon, Battı Balık, Asma6 ve Vahit’in Yeri. Ben Bade-i Aşk, Asma6 ve Vahit’in Yeri’nde yemek yedim. Genel olarak mezeler gerçekten farklı ve lezzetli.Farklı mezeleri denemek için hiç birinde balık yemedim. Mezelerden bazıları peynir pek sevmediğimden bana hitap etmese de duyduğum yorumlar mutlaka denenmesi yönünde. Yediğim en lezzetli ve farklı meze Kapiyaki. Kırmızı biber içerisine deniz mahsüllerini doldurup fırında pişirilerek hazırlanıyor. Rum böreği(peynir sevenlere patlıcanla buluşmuş güzel bir tad), kabak çiçeği dolması, atom (gerçekten acı), güveçte karides, kalamar, midye dolma, deniz börülcesi, girit ezme, patlıcan salataları hepsi birbirinden güzel. Adada bir de Oğlak Kapama yemeği çok meşhur. Kırmızı et yemeyen biri olarak deneyemedim.

Genel olarak tüm restaurantlarda içki pahalı. Ada şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlü. Adanın büyük kısmı bağlarla kaplı. Şarap evlerinden damak zevkinize uygun şaraplarınızı alabilirsiniz. En meşhurları Talay şarap evi. Şarabıyla ünlü bir yerde restaurantlarda satın alacağınız fiyatın tam 4 katını istemeleri hiç hoş değil doğrusu.

Konaklamada otel ve pansiyonlar genelde oda ve kahvaltı olarak hizmet sunuyor. Ben Lefkofris otelde kaldım. Lüksü aramıyorsanız ve oteli sadece uyumak için kullanacaksanız burası ayarında bir yerde kalabilirsiniz. Kahvaltıları harikaydı. Adada hemen her şeyden reçel yapılıyor (karpuzdan acı bibere kadar). Kaldığım yerde domates, patlıcan, nane ve küçük siyah üzüm reçeli tattım. Patlıcanlı böreği yemeye doyamadım.Adada sokakta bir çok köy kadının reçel sattığını görebilirsiniz.

Bozcaada

Deniz için sadece Ayazma Plajına gittim. Suyun berraklığı,rengi, plajın ve denizin dibinin kum olması harikaydı ancak su buz gibiydi. Denize girdikten sonra alışmak için bir kaç dakika sürekli hareket halinde olmak gerekiyor:) İlk anda soğuktan her yeriniz uyuşuyor. Ayazma plajına giderseniz öğle sıcağında hemen plajın yanındaki Vahit’in yerinde soğuk içeceğiniz eşliğinde birşeyler atıştırabilirsiniz. O kadar çok seçenekleri var ki seçim yapmak oldukça zor.

Adada Rum mahallesinde yürümek çok keyifli. Akşam yemeği saati gelmeden gezerseniz kalabalıkta boğulmadan tadını çıkartabilirsiniz. Genel olarak Alaçatı sokaklarını andırıyor. Mola vermek isterseniz Polenti kafede soğuk biranızı yudumlayıp yanında atıştırmalık bira tabağı isteyebilirsiniz. Kuruyemişleri de oldukça taze. Eğer canınız tatlı ya da dondurma isterse en meşhur pastane Çiçek pastanesi. Ben lavantalı dondurma denedim. Değişik bir tad. İsterseniz damla sakızlı kurabiye ya da kavala kurabiyesi de yiyebilirsiniz. Pastane çoğunlukla kalabalık olmasına rağmen servis hızlı ancak fiyatları İstanbul’da muadili yere göre pahalı diyebilirim.

Adaya aracınızla gitmediyseniz dolmuşları ve taksiyi kullanabilirsiniz. Eğer en az iki kişiyseniz taksi mantıklı. Dolmuş kişi başı 4 tl, taksi ise merkez içerisinde 10 tl. Kalabalık dönemde boş taksi bulmak zor ancak ilk defa bindiğinizde hemen kartlarını uzatıyorlar ve aradığınızda çok yoğunluk yoksa bir kaç dakika içerisinde bulunduğunuz yerden sizi alıyorlar. Ulaşım aracı bulamasanız da bir çok yere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Hava genelde rüzgarlı olduğundan hiç bunalmıyorsunuz.

Bozcadad2

Siz de benim gibi uzun tatiller yerine kısa ama daha sık yapılan tatilleri tercih ediyorsanız Bozcaada mutlaka listenizde olmalı.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.