Slovenya ve Muhteşem Bled

Temmuz 19, 2017

Slovenya, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan şirin bir ülke. İtalya seyahatim sırasında 2 şehrini görme fırsatım oldu. Ljubljana (okunuşunun Lubliyana olduğunu öğrendiğimde oldukça rahatlamıştım:) ve Bled…Türkiye’den direkt uçuşla gelebileceğiniz gibi yakın bir havaalanına gelerek de ulaşabilirsiniz.

Direkt uçuş ile gelirseniz Brnik havaalanı şehrin 19 km kuzeyinde. Şehrin merkezine, araba, shuttle ya da otobüs ile ulaşabiliyormuşsunuz.Biz Venedik’ten buraya otobüsle geldik. Yaklaşık 1,5 saat süren bir yolculuk. Yol boyunca yeşilin her tonundan büyüleniyorsunuz. Alplere yakın ne de olsa…

Ljubljana Slovenya’nın başkenti. Yemyeşil, sakin ve huzurlu bir şehir. Hani bizim gibi büyük şehirde yaşayanlar için tam emeklilikte yaşanacak bir yer. 2016 yılında European Green Capital ödülünü almış. Şehirde bir kaç saat kalma fırsatımız oldu. Etrafı yürüyerek gezdik. Sokaklarda o kadar az araba var ki. Küçük büyük herkes bisiklet ile ulaşımını sağlıyor. Sokaklarda yürürken kendinizi çok güvende ve huzurlu hissediyorsunuz. İstanbul’da her gün özlem duyduğumuz duygular değil mi?Ljubljana kayak turizminin gözde merkezlerinden aynı zamanda.

 

Şehrin sembolü Ljubljana Ejderhası. Heykel gücü ve cesareti temsil ediyor. Ljubljana Kalesi de şehrin önemli tarih eserlerinden. Şehirde yapacağınız en keyifli şey nehir kenarında ve parklarında yürüyüş yapmanız.Nehir kenarında sıra sıra dizilmiş bir çok tezgah görebilirsiniz. Hem çeşitli atıştırmalık yiyeceklerden hem de hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

Benim Slovenya’ya gitmekteki asıl amacım Bled Gölü’nü görmek, havasını solumaktı. Bled, Ljubljana’ya 55-60 km uzaklıkta yer alıyor. Tam bir doğa harikası. Ben havasından, doğasından, sakinliğinden etkilendiğim yerler için burada insanların ölmesi için sebep yok diye düşünürüm. Bled’de böyle yerlerden biri. Bled Gölü aslında bir buzul gölüymüş ancak şu an bildiğimiz göl 🙂

Gölün çevresi 8 km yürüyüş alanına sahip. Doğa yürüyüşleri, kano ve sandal gezileri, balıkçılık, bisiklete ve ata binme için oldukça ideal. Benim gittiğim zaman (yarım günlük bir geziydi) hava oldukça rüzgarlı olduğundan sadece yürüyüş yapanlar vardı çevrede. Gölde tekne turu da yapılabiliyor. Göl kirlenmesin diye tekneler kürekle çalışıyor.

Böylesine güzel doğanın nasıl korunduğunu anlamaya yeter değil mi bu uygulama?

Bled gölünün ortasındaki Bled kalesi harika bir seyir terasına sahipmiş. Sahipmiş diyorum çünkü bulunduğumuz sürede ziyaret etmeye vakit ayıramadık ve hala hayıflanıyorum.

Manzarayı ve havasını doya doya içinize çekmek istiyorsanız göl manzaralı restaurantlardan birinde oturmanızı öneririm. Tatlıyı seviyorsanız meşhur krem keki yiyebilirsiniz. Manzaraya karşı soğuk bir şeyler içip ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Kısa süreli bir ziyaret olduğundan yapamadığım çok şey oldu. Tekrar gidersem diye kendime notlar;

1. Müzeleri gez (Ljubljana Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Military Müzesi, Ulusal Slovenya Müzesi, Zencefilli Kurabiye Müzesi),

2. Zencefilli Kurabiye Müzesinde bol kurabiye ye, ayrıca yanında dönerken de götür

3. Bled kalesini gez,

4. Bled gölünde tekne ile gez

Ve tabi ki gezmeye, görmeye daha çok fırsat yarat ve daha detaylı ön inceleme yapıp zamanlamayı ona göre ayarla 🙂

2 Yorum

 • Seda Temmuz 19, 2017, 9:56 am

  Hakikaten de biblo gibi nir başkent! Kale bölgesi ile modern şehri ayıran caddeden karşıya geçince gökdelenler ve iş çıkışı konuşturan insanlar görmek mümkün olsa da emeklilik için ideal bence de.
  Kale’deki müzeyi ve tarih müzesini gezmiştim. Türkiye’deki müzelerle kıyaslayınca pek detay bekleme ancak seni bir mağara adamı veya bir prenses olarak gösteren interaktif ekranlar eğlenceli.
  Kütüphanenin yüksek mermer sütunları ve kapısınfaki tokmaklar görülebilir. Ben de başka bir blogda görüp not almıştım. Oniki günlük Balkanlar rotamın son sabahına yağmur ile başlayınca Bled’e gitmemiştim ama alacak listemde duruyor! Gar ile otogagarın otoparkından bir caddeye çıkış var. O cadde üzerindeki minibüs durağından belirli saatlerde Bled’e ve yerel halkın daha çok tercih ettiği ikinci bir göle de ulaşım mümkün. Havaalanına da havaş benzeri bir otobüsle gitmiştim. Durağını tam hatırlayamadım, gençlerin takıldığı bölgenin ilerisinde. Orayı da muhakkak görmelisin!

  • Pınar Temmuz 19, 2017, 10:08 am

   Gezi listem öyle kalabalık ki bakalım tekrar yolum düşebilecek mi? 🙂 Bilgiler için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.