Madame Tussauds Balmumu Müzesi

Nisan 27, 2018

Açılacağını öğrendiğimden beri gitmeyi istediğim ancak bir türlü gidemediğim Madame Tussauds balmumu müzesine geçen haftasonu nihayet gidebildim.

Sanatsal becerisi olmayan, yapabildiği tek el işi kağıttan gemi olan biri olarak, sanatsal beceriye ve yaratıcılığa öylesine  saygı duyuyor ve hayran oluyorum ki….

 

Gitmek, görmek istediğim yer yaşadığım şehirdeyse ve her zaman gitme imkan varsa bir türlü gidemiyorum. Haftaya, havalar ısınınca, tatil olduğunda derken İstanbul’da görülecek yerler listemdeki maddeleri bir türlü azaltamıyorum.

Madame Tussauds müzesine gidebildiğim için mutluyum😊

Marie Tussaud yani  Madame Tussauds kimdir?

1761 yılında Fransa’da doğmuş. Amcası balmumundan anatomik heykeller yapıyormuş ve ünlü simaların büstlerini yaparak para kazanıyormuş.  Marie amcasının yanında zamanla onun çırağı olmuş ve  balmumundan heykel yapmayı öğrenmiş. 1789 yılında Fransız İhtilali sırasında ve sonrasında hükümet tarafından giyotin ile başı kesilen ünlülerin balumumundan heykelini yaptırmışlar. Onun yerinde olmayı ister miydim? İstemezdimmmmmm.

Madame Tussauds 1802 yılında balmumu heykellerini de alarak Londra’ya yerleşmiş. Hem gezip hem de heykellerini sergilemeye başlamış. Ne büyük kayıptır ki İrlanda’ya yaptığı gemi seyahatinde geminin batması sonucunda eserlerinin bir kısmını kaybetmiş.  Çok üzücü değil mi?

Bu olay sanatına düşkünlüğünde  ve girişimci ruhunda bir şey eksiltmemiş . Kendi eserlerinin de sergilendiği ilk balmumu müzesini Londrda’da açmış. Birgün Londra’ya gidersem bu müze de gezi listemde muhakkak olacka yerlerden biri.

Londra’dan sonra 4 kıtada 20’den fazla müze açılmış. Bunlardan biri de İstanbul Beyoğlu’nda. İstiklal Caddesi’nde  yerini hemen bulabilirsiniz.

Girişte sizi Tolga Çevik’in  balmumu heykeli karşılıyor.  Müzeye girişinde Rihanna’yı görüyorsunuz ardından  Atatürk heykeli bütün ihtişamıyla sizi karşılıyor. Bakışındaki, duruşundaki, giyimindeki asalete bir kez daha hayran oluyorsunuz.  Heykelin etrafında yer alan fotoğraflar da görülesi.

Mevlana’nın bütün yüz kıvrımları öylesine gerçek, bakışları öylesine derin ki hayranlıkla inceledim.  Einstein heykelini ayakta eli belinde bir şeyler anlatıyormuş gibi yapmışlar, gerçekten yanına gidip zekanıza hayran olmayan yoktur demek istedim. Neşet Ertaş’ın heykeli kolundaki saat detayına kadar o kadar geçekçi ki birazdan  bağlama çalacak diye düşünebilirsiniz. “Ah Yalan Dünya” diye başlasa ne harika olurdu. Heykelin gerçekçiliğine öylesine dalmışım ki, yakınımda bir görevli yürüyünce bir anda korktum😊 Gerçekçi ancak hareketsiz heykellere kendinizi o kadar kaptırıyorsunuz ki, gölgeniz bile sizi ürkütebilir.

Michael Jackson heykelinin yanında heykeldeki siyah pullu ceket ve şapkanın aynısından koymuşlar giyip aynı kıyafetlerle fotoğraf çekilebilsin diye. Genel olarak da müzede heykeller yanında hatıra fotoğrafı çektirmeye uygun şekilde dizayn edilmiş.  

 

Daha bir çok heykel var. En hoş olanı Madame Marie Tussaud’un heykeli. O dönemin kıyafetleriyle hazırlanmış.  Leonarda da Vinci, Beyonce, Zeki Müren (beğenmediğim heykeller arasında diyebilirim), Madonna, MFÖ , Lady Gaga , Bob Marley, Justin Bieber , Adile Naşit ( bu da beğenmediklerimin arasında, giyim , duruş ve aksesuarlar Hababm Sınıfı’nın Hafize Anası ancak yüzü ve bakışları kuzucuklarını seven anaç kadın değildi) , Steve Jobs, Yaşar Kemal,Angeline Jolie, Brad Pitt, Barış Manço , Davide Beckham, Hidayet Türkoğlu (potaya basket atarken yapmışlar ve çok başarılı), Kıvanç Tatlıtuğ (bu da beğenmediğim heykellerden), ET , Shrek ve daha bir çok heykel bütün ihtişamıyla görülmeyi bekliyor.

 

İstiklal Caddesi’ne yolunuz düşüyordur, düşmüyorsa düşürün, gezin, görün, benim gibi anlata anlata bitiremeyin😊

 

Küçük bir bilgi daha;  Bileti girişte alıyorsunuz.İsterseniz biletix üzerinden de online alabilirsiniz.  Yetişkinler için bilet 46 TL, tüm bilet fiyatlarına da /www.madametussauds.com/istanbul/tr/bİletler/ adresinden bakabilirsiniz. Müze gerçekten güzel ancak 3-4 kişilik bir ailenin gezmesi için oldukça maliyetli . Daha çok insanın bu sanatı yakından görebilmesi için fiyatlar aşağı çekilmeli diye düşünüyorum.

 

Şimdiden keyifli gezmeler dilerim…

 

 

 

 

 

3 Yorum

  • Ali Uyanik Nisan 27, 2018, 10:34 am

    Yallah muzeye o zaman.

  • Doğayı Sev Nisan 27, 2018, 10:37 am

    Ne güzel yazmışsınız. Aklınıza, gönlünüze, elinize sağlık.

  • Hasan Belli Nisan 27, 2018, 11:19 am

    Bence de guzel bir muze. Kimbilir, belki ileride daha baska heykeller de koyarlar. Ya da kotu olan heykelleri duzeltirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.