Etiket Arşivi: Aşk

Haber Aboneliği
Bilardo Topları

Bilardo Topları

İçime dalga dalga kasvet yüklediğinden ayrılık şarkıları dinlememeye,  ayrılık şiirleri, romanları, hikayeleri okumamaya çalışırım. Ben genelde mutlu son ile biten aşkların sevincini hissetmek isterim hep.  Ama sanırım acı olmayınca ilham da az uğruyor sanatçı ruhlara. Genelde Ümit Yaşar Oğuzcan'ın ayrılık, aşk acısı şiirleri içimi karartmadan o duygulara ortak edebiliyor beni. ... Devamını Oku »

Dut Ağacının Hikayesi

Dut Ağacının Hikayesi

Aşk üzerine yazılmış bir sürü hikaye var. Kimisi gerçekte yaşanmış, kimi ise efsane. Aşağıdaki efsanenin kaynağı anonim, doğadaki ilginç olan bir olayın böylesine hüzünlü bir aşk hikayesiyle bağdaşması dikkat çekici. Kimbilir belki gerçektir.. Bir zamanlar birbirlerine aşık iki genç vardı.Kızın adı Tispe,delikanlının ki ise Piremus idi. Bunlar yanyana evlerde otururlardı.Birlikte ... Devamını Oku »

Aşka Hazır

Aşk şarkıları hep sevgiliye ithaf edilir. Gelmesi beklenen, yanında mutlu olunan, ayrıldığın, özlediğin, kızdığın, kırıldığın, kıskandığın, canını yakan, kalbini acıtan sevgiliye... Bu parça aşkın kendisine yazılmış. Sözlerine dikkat ederek dinlemenizi öneriyorum. Aşkın kendisine yazılmış çok etkileyici bir parça. India Arie seslendirmiş. Devamını Oku »

Aşkların Abideleri

Aşkların Abideleri

  Nice şarkı sözünün, şiirin, yapıtın ilham kaynağıdır AŞK. Aşkın esere dökülerek şekil bulmuş halleri ile ilgili ilk aklıma gelen Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a duyduğu derin ve karşılıksız aşkı Mihrimah Sultan Camisini inşa ederek anlatmasıdır. Rivayete göre matematik dehası olan Mimar Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan ... Devamını Oku »

Yolun Yarısı mı?

Yolun Yarısı mı?

Yolun Yarısı mı? Yaş otuz beş! yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün. Delikanlı çağımızdaki cevher, Yalvarmak, yakarmak nafile bugün, Gözünün yaşına bakmadan gider. ....... Cahit Sıtkı Tarancı'nın bu şiiri yaşı 35 olmuş ve hayatının yarısına geldiğini düşünen bir çok insan için hislerinin bir tercümanı denebilir. Yaşın ilerlemesiyle yaşanan fiziksel ... Devamını Oku »

Aşkın Acı Halleri

Aşkın Acı Halleri

Uzun bir aradan sonra son haftalarda üst üste 4 roman okudum. Hepsinin de ana teması AŞK'tı. Aslında aşkın acı halleri demek daha doğru. İlki Sabahattin Ali'nin yazdığı "Kürk Mantolu Madonna" kitabı, ikincisi Murakami Haruki'nin yazdığı "Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında" kitabı, üçüncüsü Hande Altaylı'nın yazdığı "Maraz" ve sonuncusu da Ayşe Kulin'in ... Devamını Oku »

Bir Solukta “Kürk Mantolu Madonna”

Bir Solukta “Kürk Mantolu Madonna”

Çok küçük yaşlardan beri kitap okumayı severim. Hayatım boyunca zaman buldukça hatta çoğunlukla zaman yarattıkça farklı konularda ve farklı yazarların kitaplarını okumaya çalıştım. Okumak kültürümü artırmasının yanında konuşurken de özgüvenimin artmasını sağladı. Yazı yazma isteğim de okumayı sevmemin benim de yazdıklarımın okunması isteğini uyandırmasından gelir. En çok bir solukta okuduğum ... Devamını Oku »

Scroll To Top