Etiket Arşivi: Kadın

Haber Aboneliği
Ayrımcılık Kokan Atasözleri

Ayrımcılık Kokan Atasözleri

“Dil, tarafsız değildir. O, yalnızca düşünceleri taşıyan bir araç değildir; dil, bizzat düşünceleri şekillendirir.” Dale Spender Hey kadınlar önce bir birey olduğumuzu anlayıp buna göre hayatımızı yaşamazsak bırakın birey olmalı insan yerine bile koyulmayacağız. Kız çocuğu olarak dünyaya gelmek ne kadar kötü, yanlış, ayıp bir şey olarak algılanıyor ki dilimize ... Devamını Oku »

Dişisel Sorunlar

Dişisel Sorunlar

Menstrüasyon, aybaşı, regl daha da bilindik adıyla adet nedir? Adet aslında biz bayanlara verilmiş hem bir ödül hem de ceza diyebilirim. Ödüldür çünkü regl olma doğurganlığı sağlar, cezadır çünkü bir çok bedensel ve ruhsal etkisi vardır. Bilimsel olarak tanımına gelince; Kadınlarda ve bazı dişi hayvanlarda (primatlar ), rahim iç yüzeyinde ... Devamını Oku »

Bir Eşya, Bir Obje

Bir Eşya, Bir Obje

Yıllar önce kadının evinden çıkıp çalışma hayatına girip bireyleşmesinde önemli adımlar atan bu değerli kadınlardan sonra kız çocuklarının okula gönderilme oranı artmış, çalışma hayatına girmişlerdir. Ancak hala yeterli eğitim seviyesine ulaşamadık ve kadın-erkek eşitliğini fiziksel güçten çok öte bir kavram olduğunu anlayamadık. İlk kadın arkeolog: Jale İnan (1943) İlk kadın ... Devamını Oku »

Haklarımız Olmasa İsteriz Eee Var İşte !!!

Haklarımız Olmasa İsteriz Eee Var İşte !!!

  Dünyanın hemen her yerinde, özellikle de geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde kadın olmak zordur. Cinsiyet ayrımcılığı bir çok kız çocuğuna ve kadına eziyettir. Bu eziyet önce ailesinde başlar ve kendi kurduğu ailede de devam eder. Birçoğu çalışma hayatını bırakın zorunlu eğitim süresinde bile eğitim hakkından yoksun kalır. Fiziksel ... Devamını Oku »

Kadına Şiddete ŞİDDETLE   Hayır !

Kadına Şiddete ŞİDDETLE Hayır !

  Neredeyse her gün bir şey günü. Dünya ... günü ya da sadece kendi ülkemizde kutlanan ... günü. Doğum günlerini kutlamaya özen gösteririm. Ancak diğer hemen hemen tüm özel günleri çok anlamlı bulmuyorum ama bir bölümünü kutlamak zorunda kalıyorum. Çünkü etrafınızdaki herkes kutladığında, siz doğru bulmasanız da  kutluyorsunuz. Anneler günü ... Devamını Oku »

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünyaya kadın olarak gelmek...Çoğu toplumda hayata 1-0 yenik başlamak demek. Özellikle İslamiyet öncesi Arabistan'da ve Çin'de doğan çocuk kız ise ileride namusunu koruyamayabileceği ya da çeyiz gibi masrafları olacağı için öldürülmüştür. Aslında hayata yenik başlamak değil bitik olmakmış onlarınkisi. Bazı toplumlarda sadece sakat olarak doğmuş kız çocukları öldürülürmüş. Tabi doğduğu ... Devamını Oku »

Scroll To Top