Sevgililer Günü

Şubat 12, 2011

 

14 Şubat Sevgililer Günü geldi. Gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde, televizyon kanallarında, radyolarda konu 14 Şubat. Ben de birkaç şey yazmak istedim.

Mağazaların vitrinleri kırmızı kıyafetler, yastıklar, nevresim takımları, oyuncaklar ve daha bir çok ürünle doldu taştı. Kırmızı renk, kalpli figürler, ayıcıklar, çikolata, aşk mesajları dolu kartlar ve kırmızı gül sevgililer gününün vazgeçilmezleri.

Peki nereden çıktı bu sevgililer günü? Bilenler bilmeyenlere anlatabilir ama ben de yazmadan geçemeyeceğim.

Tarihte sevgililer günü ile ilgili bir kaç efsane var…

Bunlardan bir tanesi; Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda geçiyor. Fransa’da ve İngiltere’da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak biliniyor. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler. Daha sonra bu günümüze kadar gelmiş ve sevgililerin birbirlerine kartlar, hediyeler verdiği bir gün olmuş.

Bir diğer efsane, hıristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine öldüreleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine “Valentine’ninden” imzalı bir aşk notu vermiş. Valentin Romalı askerlerin evlenmelerinin yasak olduğu dönemde evlenmelerine yardımcı olmuş. 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından da Valentine’nin onuruna kutlama günü ilan edilmiş. Aziz Valentine günü olarak günümüze kadar gelmiş.

Bu efsanelerden bir çoğunu okuyabilirsiniz. Günümüz tüketim toplumunda bugün hediye alıp vermeyi, özel kutlamaları ilişkilerin olmazsa olmazı haline getirdi.

Bugünü gereksiz ve saçma bulanlarımız da var. Kimisi romantizmi sevmedikleri için kimisi sevgilisi / sevdiği olmadığı için, kimisi gerçekten sevdiği insana karşı her günü sevgililer günü olarak yaşadığı için (en ideal düşünce bu olsa gerek), kimisi de gerçekten tüketim toplumunun bir parçası olmamak için tepkili.

Bu sene diğer senelerden farklı olarak 14 Şubat Kandil. Son günlerde gündemdeki en önemli konulardan biri bu sanki. O gün ne yapmalı? Kandil günü sevgililer günü de kutlanır mı?

Beni en çok güldüren şeylerden biri ünlü paylaşım sitesinde açılan bir grup. “Eski sevgililerimin hepsine 14 Şubat’ta Kandil mesajı atacağım. Aşka gelmediler bari imana gelsinler.” Hemen bu konuyu tartışmaya başlamakla kalmadık bununla ilgili gruplar kurmaya, geyik yapmaya başladık.

Hem inancımızı koruyup hem de sevgilimizle romantik bir gün geçiremez miyiz? Mutlaka bir tercih mi yapmak gerekiyor? Ya da sevgimizi göstermek, karşımızdakine özel olduğunu hissettirmek için bütün dünya ile aynı anda mı hareket etmek gerekiyor ???

Bir yorum

  • Nurcan Şubat 13, 2011, 12:51 pm

    Hoş geldin 🙂
    Yaşadığımız her gün bizim için özeldir. O güne ad konularak, artı özelleştirlmişse;sahtelikleri bir kenara bırakıp, kendimizle ve birbirimizle yüzleşelim. Neyi seviyoruz? Nasıl seviyoruz? Niçin sevilmek ve sevmek istiyoruz? Birbirimizi ne kadar nalıyoruz… vs. Herşeyden öte sevmeyi öğrenelim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.