Mutlu Olmak

Mayıs 22, 2011

Mutlu olmak nedir? Bunun genel kabul görmüş bir tarifi var mıdır?

Mutluluk kimi zaman saatlerce ağlamaktır. İronik belki ama içimizdeki kırgınlıkları , kızgınlıkları birikmiş kötü ne varsa bir anda hıçkırıklarla ağlayarak atarken yerini huzura ve rahatlamaya bırakmaktır. Siz hiç yapmadınız mı? Bir de mutluluktan ağlamak vardır. Yaşadığınız şey sizi öylesine mutlu eder ki gözlerinizden yaşlar uzun uzun akar. Ben mutluluktan ağlayanlardanım. Hatta üstüm gözyaşlarımla ıslanana kadar mutluluk sarhoşluğundan gözyaşlarımın farkına sonradan varırım.

Kimisi mutluluğu içinde yaşar. Baktığınızda anlamazsınız. Anlamadığınız için ortak olamazsınız. Söylediğinde onun adına sevinirsiniz. Kimimizin gözlerinin içi güler. Gözler ayrı bir bakar. Parlak parlaktır bakışlar. Kimimize enerji verir mutluluk. Yerinde duramaz. Baktığınızda sizi de o enerjisiyle alıp sürüklesin istersiniz.

Küçük mutluluklar vardır büyük mutluluklar da. Bunları küçük ya da büyük yapan yine bizizdir.

Genelde mutluluk aşkla bütünleştirilmiştir. Şarkılarda, şiirlerde aşkın mutluluğu anlatılır.

İstediğimiz bir şeyi aldığımızda mutlu oluruz, istediğimiz yere gittiğimizde …İstediğimiz insanlarla bir arada olduğumuzda, haftalarca üzerinde çalıştığımız proje başarıyla sonuçlandığında, en kritik sınavımız iyi geçtiğinde , tahlil sonuçlarımızın iyi olduğunu öğrendiğimizde, bir sabah evden çıktığımızda ağaçlarda çiçek açıp gelmek bilmeyen baharın geldiğini gördüğümüzde, suçlular cezalandırıldığında, kaybettiğimizi sandığımız sevdiğimiz eşyamızı bulduğumuzda, mırıldandığımız şarkı radyoyu açtığımızda karşımıza çıkınca, çocuğumuzun ilk adımında diktiğimiz ağacın meyve verdiğini gördüğümüzde, hayal ettiğimiz tatile gittiğimizde, kalemi olmayan bir çocuğa kalem aldığımızda yüzündeki gülümsemeyle , inandığımız gibi yaşadığımızda, yıllar önce izini kaybettiğimiz arkadaşımızla yolda karşılaştığımızda, ihtiyaç duyduğu anda birinin yanında olduğumuzda , önemli olduğumuzu hissettirdiklerinde, birisi tarafından özlendiğimizde, kilo verdiğimizde, yasakları deldiğimizde, kuralları koyabildiğimizde, içtenlikle sevdiklerimize sarıldığımızda.

Mutluluğun tanımı yok .Yüzümüzü gülümseten neyse mutluluk o dur. Yer ve zaman farketmez…

 

2 Yorum

  • Burçin Mayıs 23, 2011, 6:09 am

    Sevinince de üzülünce de ağlarız. Ağlamıyorsak bir terslik olabilir!

  • mustafa aker Nisan 9, 2012, 8:59 am

    trbkler çok güzel dile getirmişsin..başarıların devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.