İstanbul…

Ağustos 26, 2011

 

İstanbul İstanbul…

İstanbul’da yaşamak vardır bir de İstanbul’u yaşamak.

İstanbul için nice şarkılar , şiirler yazılmıştır. Aşk ,özlem ,hayaller ,hayal kırıklıkları ,ayrılıklar ,acılar, mutluluklar …İstanbul insana dair ne varsa içinde barındırır.

Uzun yıllar bu şehirde yaşayan benim gibi insanların  bir yanı  kalabalığından ,sesinden , kirliliğinden , güvensizliğinden şikayet eder. Dışarı çıkarken söylenir ,eve dönerken söylenir . Haftasonu gezerken söylenir gezmezken de söylenir. Diğer yanımız da büyük şehirin avantajlarını severiz. Hemen hemen hepimiz Boğaz hayranıyızdır. İsteyebileceğimiz herşey bu şehirdedir. İlk filmler ,oyunlar burada sahnelenir. Bütün ünlü sanatçıların tüm konserleri mutlaka bu şehirde olur . Türkiye’nin en iyi okulları , en iyi hastaneleri buradadır. Her zevke her fiyata uygun eşya ,kıyafet vs buluruz. Gidebileceğimiz yer çoktur.

Kimi mahallelerde zifiri karanlıktır gece kiminde ise ışıl ışıl.

Çok farklı insanlarla tanışabiliriz . Bu bazen bizi ürkütse de sıksa da aslında severiz bu farklılıkları.

İstiklal caddesinde yürürken farklı ülkelerden farklı ırklardan insanları görmekle birlikte marjinal diye nitelendirdiğimiz saçı , giyimi , duruşu , makyajı ,yürüyüşü ya da konuşma tarzı alışılmışın dışında insanları görürüz .

Üsküdar’a gidip Kız Kulesi’ni seyretmemiş ,vapur ile iki yaka arasında yolculuk yapıp martılara simit atmamışımız var mıdır ? Rakı balığı bilmeyen ?

Ne zaman deniz kenarında olsam bir yandan kirletilmesine kızar ve üzülür bir yandan da uzun uzun seyrederim . İstanbul insanı yoran kaçmak istenen ama başka yerde olduğumuzda da burnumuzda tüten bir şehirdir. İstanbul sigara gibidir işte . Bir bakmışsın bağımlısı olmuşsun .

İstanbul’da sadece yaşayanlar vardır. Çoğunlukla mahallesinin dışına çıkamamış ,yaşam derdine düşmüş .Türk  filmlerindeki “İstanbul Sana Yenilmeyeceğim “ cümlesi de sanırım yine böyle bir hayatı yaşayan daha doğrusu yaşamak isteyen birilerinin haykırışı . Genelde daracık sokaklarda çamaşırların sokak aralarına asıldığı , bütün gün bir sürü çocuğun sokakta olduğu , kadınların da camdan cama sohbet ettiği fakir ama sıcak ilişkilerin olduğu sokaklarda yaşayan insanlardır İstanbul’da sadece yaşayanlar.

İstanbul’u yaşayanlar ise yaşam standartları yüksek şehrin tüm güzelliklerini ,imkanlarını kullanan insanlardır. Zaten televizyonlarda da hep bu hayatları gösterirler ve bohçasını alıp gelen bu hayatı yaşayacağını düşünür. Sonu genelde hayal kırıklığı olsa da İstanbul hayaller şehridir.

Bu bayram İstanbul’dayım. Uzun tatili fırsat bilenlerin boşalttığı şehri sakin sakin sindire sindire yaşamayı düşünüyorum 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.