Sanal Dünya Her Şey Bomboş…

Eylül 3, 2011

Lisedeyken okulun – okulum İstanbul ‘un oldukça merkezi ve sosyo kültürel seviyesi yüksek bir yerdeydi – arka sokağında bilgisayar satan bir mağazanın vitrininde kocaman yazılarla İnternet Gelmiştir yazıyordu . İnternetin nasıl bir şey olduğunu tahmin edememiştim ve bir mağazanın camına yazıldığına göre çok bilindik bir şey olduğunu düşünüp kimseye soramamıştım . Şimdi olsa google kardeşe sorardım.

Bilgisayar oyunlarına meraklı olmadığım için bilgisayar denilen ve internet ile birleştiğinde harikalar yaratan teknolojiyle tanışmam oldukça geç oldu. Hatta üniversite bitip iş hayatına atılmak için beklerken zorunlu bir öğrenme oldu diyebilirim. Bu teknolojiyle 20 li yaşlarımın başında tanıştım . Şimdi ise bir yazılım şirketinde çalışıyorum .

İlk mail gönderdiğim zamanı hatırlıyorum da yazdığım her şey anında gönderdiğim kişiye ulaşmış ardından da cevap yazmıştı . Ne kadar olağanüstü gelmişti bana .

Yıllar geçti ve ben artık banka şubesine hiç gitmiyorum , dünyada neler olup bittiğini istediğim zaman takip edebiliyorum , kitaptan kıyafete elektronik eşyadan tatil paketine kadar hemen her şeyi internet üzerinden alıyorum . Büyük şehirin yorucu hayatında zamanı etkin kullanabilmek için ne kadar büyük bir rahatlık değil mi birkaç tıklama ile saatlerce sürebilecek işleri halledebilmek ?

Bu mucizevi buluş sayesinde hayatımızı kolaylaştırsak da bir taraftan bir çok şeyi internet ile yapmanın sosyal ilişkilerimize darbe vurduğu konusu da tartışmaya açıktır. Yüzyüze ilişkilerin yerini mailler , anlık ileti programları ve sosyal ağ sitelerindeki paylaşımlar aldı. Artık tüm önemli günleri sanal kutluyoruz . Görüşememeyi dert etmeyip birbirimizin hayatını eklenen resimlerden , yazılan bildirimlerden takip ediyoruz . Hatta çok tanımadığımız insanların ekledikleri müzikler , resimler , videolardan farkına varmadan onları tanımaya başlıyoruz.

Fiziksel uzaklığımız ne olursa olsun sevdiklerimizle iletişim halinde olabilmek çok güzel . Benim gibi kardeşi başka bir ülkede yaşayan biri için güzel değil çok ama çok güzel bir şey.

Bence teknoloji insanları birbirinden uzaklaştırmıyor aksine daha da yakınlaştırıyor . Özellikle sosyal paylaşım siteleri sayesinde aynı hobilere , aynı ideolojiye , aynı beğenilere sahip insanlar gruplaşıyor . Yaşantıları ,görüşleri zıt insanlar bile fikir alışverişi yapabiliyorlar . İnsanlara ve insanlığa zarar vermek için kullanmadıktan sonra sanal dünya dünyamızı genişletiyor .

Teknolojiyi kullanalım . Hayatımızı kolaylaştıralım ama esiri olup sanal dünyada boğulmayalım …Anlaştık mı?


2 Yorum

  • adem uzum Nisan 12, 2012, 3:46 pm

    çok güzel vede bilimsel bir yazı,artık bu sayede dünya küçüldü,yani insanlar arası iletişim dahada kolaylaştı,aynı apartmanda oturup tanışmayan insanlar,net sayesinde çok daha rahat tanışıyorlar,ve sanal normale dönşüyor,örneğin sanalda tanışan iki insan buluşmaya karar alıyor,biri taşradan istanbula gidiyor,buluşuyorlar bir yerde,ve sanalın bittiği nokta oluyor burası,sonra boğazda balık vede bir kaç kadeh rakı üzerine kahve ne güzel olur mesela

  • Mükerrem Çakın Nisan 12, 2012, 4:50 pm

    Anlaştık canım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.