Haydi Şirinleyelim…

Eylül 9, 2011

8 yaşında bir yeğenim olduğu için bazen onunla sinemada animasyon filmlerine gideriz. Genelde animasyonlar büyüklerin de sıkılmadan izleyeceği filmler olduğundan büyük boy mısırımızı da alarak hala-yeğen sinema keyfi yapmayı severiz.

Geçenlerde Şirinler filmine gittik. New York ‘ta gerçek insanlarla birlikte küçük şirin mavi şirinler de vardı. Çocukluğumda izlediğim çizgi filmlerden biriydi şirinler . O zamanlar tek kanal ve birkaç çizgi film içinde farklıydı. Bizim gibi konuşabilen küçük mavi insancıklar . Her birinin de belirgin karakteristik özellikleri vardı. Huysuz şirin  ,iltifatçı şirin ,sakar şirin , aşçı şirin ve tabiki Şirin Baba ile Şirine . Şirin köyünde mantardan yapılmış evlerinde birbirine bağlı ,sevgi dolu ve eğlenceli ilişkileri olan bu şirin mi şirinlerin hayatta tek dertleri kendilerini yok etmek isteyen Gargamel ve onun kendisi gibi kötülük dolu kedisi Azman . Filmi izlerken çocukluğuma döndüm . Şimdiki gibi çok kanal , her saat çizgi film şansımız olmadığı için televizyonda Şirinler’in müziğini duyduğumda hemen koltuğa uzanır ve yerimden kalkmadan izlerdim. Sinemada Şirine’nin Gargamel tarafından Şirinler’i yok etmek için yaratıldığını öğrendim ! Daha sonra Şirin Baba büyü ile Şirine’yi kendilerinden biri yapmış . O kadar erkek içinde neden sadece 1 tane kız Şirin olduğunu hiç düşünmemişim sanırım.

Onlar için hayat ne kadar şirin 🙂  Neredeyse tüm duygu ve düşüncelerini bir tek bu kelimeyle ifade edebilmeleri de çok şirin 🙂

Artık bir çok çizgi film karakteri var . Hatta bir çoğu şiddeti özendiren , gücün simgesi karakterler. Hayal gücü sınırlarını zorlayan  bir yandan da çocukları birbirleri arasında güç yarışına iten kahramanların hiçbirini sevmiyorum . Çizgi filmler , animasyonlar küçük büyük tüm izleyicilerini eğlendirmeli . Hepimiz izlerken şirinleyelim olur mu?

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.