Şükran Taşım

Eylül 26, 2011

 

Rhonda Byrne ‘ın  The Secret (Sır) kitabını bir çoğunuz okumuştur. Ben bu kitabı , kitap yeni çıktığı zamanlarda hayatımın aniden 180 derece olumsuz olarak değiştiği bir dönemde okudum. O dönemlerde bana güç ve moral verecek aktivitelerin yanında okuduğum kitapları da bu doğrultuda seçiyordum . Her yerde bu kitap konuşuluyordu . Ne istiyorsan , nasıl düşünüyorsan , nasıl hissediyorsan hayatın öyle olsun felsefesi kulağıma çok hoş geliyordu. Ben de hissettiğim üzüntüden ve sıkıntıdan kurtulmak için bir yol arayışındaydım.

Kitapta şöyle yazıyordu ; Herkesin, işlerin kötü gittiğini düşündüğü zamanlar olur. Ben de böyle bir zamanımda, bir taş buldum. Beni bu taşı tutarken görebilirsiniz. Bu taşı cebime koydum. Bu taşa her dokunduğumda şükrettiğim bir şeyi düşünürüm. Her sabah kalktığımda cebime koyarım, şükrettiklerimi düşünürüm,gece tekrar çıkarırım. Bununla ilgili farklı deneyimlerim oldu mesela, Güney Afrikalı bir arkadaşım vardı, bu taşı düşürdüğümü gördü, ne olduğunu sordu; ona bunun bir şükran taşı olduğunu söyledim. 2 yıl sonra bana Güney Afrika’dan bir e-mail attı,oğlu çok nadir bir hastalıktan ölmek üzereymiş, benden 3 tane şükran taşı istedi. Şükran taşı, yolda bulduğum sıradan bir taştı, dışarıya taş aramaya çıktım, güzel 3 taş buldum ve yolladım. 4-5 Ay sonra ondan bir e-mail aldım: “oğlum iyi, her şey yolunda” diyordu, “Tanesi 10 dolardan, 100’den fazla şükran taşı sattık”, “ve paranın hepsiyle bağış yaptık, çok teşekkür ederiz” şükretmek çok önemli.

Okuduktan sonra acaba gerçekten işe yarar mı diye düşünmekten kendimi alamadım. Bir objeye anlam yüklemek ve ruhuma iyi geleceğini beklemek saçma gibi görünse de denemekten zarar gelmez diyerek bir şükran taşı arayışına girdim. Bu sırada çok yakın bir arkadaşım tatil için Mısır’a gidecekti. Ondan bana bir taş getirmesini istedim. Hatta piramitlerden getirebilirse çok mutlu olacağımı söyledim . Arkadaşım bana yolda bulduğu bir taşı getirmiş. Taşı elime aldığımda  içime huzur doldu. Bir taşın huzur vermesi kulağa çok saçma geliyor biliyorum. Ama o taşı kafamda öylesine büyütmüştüm ki kendimi iyi hissetmek için yaptığım her şey bir yanaydı işe yaramadığı için , bu taş başka bir yana. Zaman geçti sıkıntılarım halloldu, yerine gündelik hayatın getirdiği başka sıkıntılar geldi , geçti ,yine geldi yine geçti. Ben 3 yıldır o taşı yanımdan hiç ayrımadım. Çanta değiştirirken bile ilk olarak bu taşı yanıma aldım. Bu 3 yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında bir çok yere gittim ve hep yanımda bu taş vardı. Belki ona her dokunduğumda şükrettiğim bir şeyleri düşünmedim ama ne zaman kendimi sıkıntılı hissetsem taşı avcumun içine alırım ve içimden geçecek derim geçecek…

 

 

Bir yorum

  • Güray TEKİN Mart 16, 2012, 11:37 am

    İNANCINIZA SAYGI DUYUYORUM.SİZE SINIRÖTESİ YAYINLARINDAN ”TAŞLARIN GİZLİ GÜCÜ(NİLGÜN SÖZER)”İSİMLİ KİTABI DA OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.