Sonbahar

Ekim 12, 2011

     Bugün sonbahar geldi. Eskiden yaz bittiğinde hava yavaş yavaş serinlemeye başlar, ağaçların yaprakları önce sararır ardından dökülürdü. Sararıp dökülmüş yapraklar rüzgarla etrafa savrulurdu. Arada yağmur yağardı. İşte gerçek sonbahar böyle yaşanırdı.

     Dört mevsimin içinde en çok sonbaharı severim. Eylül doğumlu olduğum için sonbaharı sevdiğimi düşünüyorum. Acaba gerçekten herkes doğduğu mevsimi mi daha çok seviyordur ?

     Sonbahar hüzün mevsimidir. Bir çok şiirde ayrılıklar ve özlemler sonbahar ile anlatılır. En güzel manzara resimleri sonbahar temalıdır.

     Sonbahar hüzün mevsimidir ya insanlar en çok bu mevsimde depresyona girer. Yazın güneşe alışıp, tatil yapıp, güzel havalarda bol bol dışarı çıkmaya alışınca havanın soğuması, erken kararan hava, çoğunlukla alışveriş merkezlerine tıkılıp kalmak ruh halimizi olumsuz etkileyip daha karamsar, kaygılı ve mutsuz olmaya başlıyoruz. Hayatmızı olumsuz etkileyecek o kadar çok dış etken var ki sonbaharı suçlamak istemiyorum.

     Sonbahar ayrıca soğuk algınlıklarının başladığı mevsimdir. Yaz mevsimi boyunca alıştığımız İnce kıyafetlerden, soğuk içeceklerden hemen vazgeçemediğimiz için çoğumuz bu mevsimde hastalanırız.

     Ruhumuzu ve bedenimizi hasta etse de ben sonbaharı seviyorum.

     Ve bu sonbahardan içimde ilkbahar yaşatacak sürprizler bekliyorum…

Bir yorum

  • Burçin Ekim 13, 2011, 6:38 am

    Ben sonbaharı çok severim. Sonbahar olmasa zorluklarla başetmek daha zor olurdu. Yukarıdaki gibi bir manzarayı ancak sonbaharda görebiliriz. Ayrıca yaz saati uygulamasından da nefret ederim. Durup dururken 1 saat erken kalkmak ne demek? Bu zulümden sonbahard kurtuluruz.

    Sonbahar dışımızı soğutur ama içimizi ısıtır…

    Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.