Gönül Yorgunluğu

Ekim 18, 2011

     Depresyon… Hemen her gün birilerinden duyduğumuz çağın nezleden yaygın bir hastalığı oldu . O kadar yaygın ki gazetelerde ,televizyon kanallarında ,bir çok internet sitesinde depresyon konusu işleniyor. Hatta şarkı sözlerine bile girmeye başladı. Göksel’in meşhur şarkısında depresyondayım unutuldum,aldatıldım,sevgilimden ayrıldım çok yalnızım diyor.

Depresyon uzun süren derin üzüntü hali, isteksizlik, durgunluk, karamsarlık, kendini değersiz ve önemsiz hissetme,hatta intihar düşüncesi ve girişimi gibi belirtiler gösterir. Biyolojik olarak da aşırı uyuma, az uyuma, iştahsızlık, aşırı iştah, kilo alma, aşırı kilo kaybı gibi belirtileri vardır.

Kimi insanda bu durum yaşantısındaki kemikleşmiş sorunlardan ya da karakterindeki güçsüzlükten dolayı kalıcı durumdadır. Kimi insanda bir olay karşısında dönemsel olarak baş gösterir. Hamilelik-lohusalık , sevilen birini ölüm ya da ayrılık nedeniyle kaybetmek, işsiz kalmak, ağır bir hastalık geçirmek, aileden gelen kalıtsal etkiler,menopoz-andropoz, ülke değiştirme gibi yeni yaşam başlangıçları , uyuşturucu madde kullanımı gibi pek çok sebep sayılabilir.

Çevremde kendim de dahil olmak üzere bir çok insanın mevsim değişikliklerinde dönemsel olarak hafif depresyonun yaşadığını görüyorum. Öylesine kanıksadık ki bu durumu keyifli, huzurlu insanlar gördüğümüzde garipsemeye başladık. Hatta bir çoğumuz da içten içe vay be ne kadar mutlu görünüyor deriz mutlu değil mutlu görünüyor.

Anadolu’da depresyona gönül yorgunuğu derlermiş. Depresyon kelimesinin o soğukluğunun karşısında bu söylem ne kadar sıcak geliyor kulağa. Canın ne yapmak istiyor? Canım hiçbir şey istememeyi istiyor…Çünkü gönlüm yorgun benim.

Artık neyin var diyenlere gönlüm yorgun diyeceğim. Sebebi var ya da yok farketmez gönlüm yorgun dostlar. Gönlümün yorgunluğunu giderecek bir enerji kaynağı arıyorum.

Şarj olmam lazım…

Bir yorum

 • cemal Mart 15, 2012, 4:21 pm

  Merhaba Sayın PINAR hanım,

  Güzel ve akıcı olduğu kadar da sıcak, içten bu yazınızı ilk yazdığınız tarihi bilmiyorum ama(belki Posted on Ekim 18, 2011 by Pınar ) bana 3 saat önce ulaştı, belli aralıklarla (3-5 ayda bir) sizin enerjiniz normalin altına iniyor anlaşılan…
  Şarj olmak için mevcutun dışına çıkmak hatta bazen iyice uzaklaşmak iyi geliyor…
  Bu enerji düşüklüğünü bahar ve sonbara bağlayanda olabilir…
  Ama bence “…her ne ararsan kendinde ara” kendini aşmış biri olarak…sağlık ve mutluluk dolu güzel günleriniz olsun saygılarımızla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.