Yine Yeni Yıl

Aralık 20, 2011

Takvim tarihini bilmeme rağmen hafta sonu dışarı çıkınca yılbaşının gelmek üzere olduğunu daha iyi anladım. Gittiğim alışveriş merkezinde süslenmiş çam ağaçları ve ışıklandırmalar gerçekten harikaydı. Mağazaların vitrinlerinde yeni yılın gelişinin kutlamalarını da ticari beklentiye dönüştürdüklerini belirten ve hediye alımına teşvik eden koca koca afişler vardı.  Sevgililer gününün kırmızı kalp ve ayıcıklarının yerini noel baba ve çam ağacı figürlü bir sürü ürün almış. Öyle güzel, rengarenk ve albenisi olan vitrinler ve standlar hazırlamışlar ki kendime hediye alasım geldi ama almadım.

Alışveriş merkezinden sonra bilinen bir caddede yürüdüm ve aynı ışıltı cadde boyunca da vardı. Ağaçların çoğu ışıklandırılmıştı. Hele biraz hava karardıktan sonraki ışıl ışıl ağaçlar…Kahve içmek için oturduğum kafede bile masamın yakınında süslenmiş bir çam ağacı yılbaşı gelmek üzere mesajını verdi.

Ülkemizde bazı insanlar yılbaşı kutlamalarına Hristiyan adeti olduğu , Hristiyanların İsa’nın doğuşu olarak kutladıkları için karşı çıkmakta. Aslında yeni bir yılın gelişini kutluyoruz. Dünya’nın güneş etrafında bir tur dönüşü tamamlanır sonra yeni tur başlar sonra biter yine başlar…

Aklıma ilkokuldayken yılbaşından önceki hafta süslü yılbaşı kartı alıp bir yakınımıza kart yazmamız geldi. Hem tebrik yazmayı öğrenip hem de aile çevremizi hatırlamak için yapılmış bir çalışma olurdu.  Ben de tüm akrabalarım şehir dışında olmasına rağmen teyzeme olan ayrı sevgimden dolayı her sene kartı teyzeme yollardım.

Ben yıllardır ilk kez yılbaşı akşamı çalışmıyor olacağım. İşimin gereği iş günlerine gelen her yılbaşında çalışıyorum. Çalışmayacağım bu yıl için -ki seneye de iş gününe denk gelmediğinden çalışmayacağım- herhangi bir program yapmadım. Son ana kadar da planlamadan bekleyeceğim.

Yılbaşı klasiği olarak kar yağacak mı bilmiyorum ama o akşam konsept tamamlansın diye de yağmasını istemiyorum. İstanbul trafiğinde araba kullanan biri olarak kar yağışının trafik üzerindeki etkisini düşünüp bencilce bu temennide bulunacağım… Ve her sene olduğu gibi bu sene de hatta diğer senelerden daha da büyük bir istek ve coşkuyla içimden dilekler tutacağım.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.