Alerjime Alerjim Var

Aralık 22, 2011

Alerji vücudumuzun pek çok insanı etkilemeyen bazı çevresel şartlara veya bazı maddeler göstermiş olduğu tepkidir. Ben de akarlara bilindik adıyla ev tozlarına karşı tepkiliyim. Ev tozu akarları denen bu canlılar insan derisinden dökülen ölü hücrelerle beslenir ve gözle görülmezler. Kulağa ne kadar iğrenç geliyor değil mi?

Sık sık hapşırıyorsanız, geçmeyen kesik kesik öksürükleriniz oluyorsa, gözleriniz yaşarıyor ya da kızarıyorsa, hava değişimlerinden çabuk etkileniyorsanız ya da cildiniz bazı yiyecekleri yedikten sonra , bazı kozmetik ürünlerini kullandığınızda kabarıyorsa ya da içtiğiniz bir ilaç aşırı yan etki gösterdiyse siz de alerjik bir bünyeye sahipsiniz. Beklemeden doktora gidin derim. İhmal ettiğinizde ilerleyince daha çok üzülebilirsiniz! Genetik ya da çevresel koşullar farketmez eğer alerjik bir bünyeniz varsa hayatınız boyunca bu gerçekle yaşamalısınız. Dönem dönem hiç bir şikayetiniz olmaz. Sonra birden aynı belirtiler ortaya çıkar.

Bünyenizi ve çevresel koşulları değiştiremeyeceğiniz için kontrollü yaşamakta fayda var. En başta sigaradan uzak durmak lazım ( ben uzaklıkları pek sevmem 🙂 ) , Özellikle evinizde mümkün olduğu kadar halı kullanmamaya çalışın hatta toz tutabilecek tüm eşyaları kaldırın, kaldıramazsanız bile sayılarını azaltmaya bakın. Nevresimlerinizi yüksek sıcaklıkta yıkayın ve ütüleyin de sevimsiz maytları yok edin. Eğer doktorunuz ilaç verdiyse muhakkak düzenli kullanın. Ani hava değişimlerinin sizi diğer insanlardan daha fazla etkileyeceğini de unutmayın.

Çalışıyorsanız işyerinize yeni gelen kişilere ilk hapşırmanızdan sonra ilk iyi yaşa dediğinde kendisine mutlaka alerjiniz olduğunu ve her gün defalarca hapşırdığınızı, geçici bir rahatsızlık olmadığını mutlaka belirtin. Aksi takdirde nezaketinden size iyi yaşa demekten çalışmaya vakit ayıramayacaktır . Ben bazen o kadar çok üstüste hapşırıyorum ki şirketin diğer ucundan çok yaşa maili geliyor 🙂

Alerjikseniz çok yaşayın ama iyi yaşayın…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.