Kolbastı mı Kolbasmadı mı?

Aralık 28, 2011

Son yıllarda özellikle Trabzonspor’un maçlarında maç başlamadan ve devre arasında oynan bir oyun ortaya çıktı. Karadeniz’in o kıpır kıpır müzikleri eşliğinde çok anlam veremediğim kafanın ayrı bire ayakların ayrı bir yere döndüğü hatta bana göre uzun zaman zincire vurulmuş birinin zincirinden çözmüşler de müzik eşliğinde ortaya atmışlar izlenimi uyandıran bir oyun.

Nereden çıktı bu oyun derken hikayseini öğrendim. Aşağı yukarı 70 yıl önce Trabzon’da kaçak sigara , içki tüketilen ve satılan yerlere kolluk kuvetleri baskın yaparlarmış. Kolluk kuvvetleri de aslında bildiğimiz polis ve jandarma gibi güvenliğimizden sorumlu kişiler. Bu kolluk kuvvetleri baskın yaptığında basılan kişiler kaçakçılık yaptıkları anlaşılmasın diye oynamaya başlarmış. Böylece ceza almaktan kurtulurlarmış.

Bu oyuna Faroz oyunu da denmesinin sebebi bu işlerin Faroz Mahallesi denilen yerde yapılmasıymış. Daha sonra oyun o yöredeki düğünlerde oynanmaya başlamış. Biz de Trabzonsporlular ile bu oyunu tanıdık. Artık sadece Karadeniz bölgesinde değil bir çok yerde özellikle gençlerin çok tercih ettiği bir oyun oldu. Hatta Trabzon’un patentli bir oyunu artık. O kadar rağbet görüyor ki bazı dans kurslarında Kolbastı dersleri bile veriliyor.

Bu oyunu pek sevmesem de yöresel oyunlarımızın olması gayet güzel. Çünkü bu oyunlar oynanırken insanları birbirine kaynaştırıyor ve eğlendiriyor. Her geçen gün birbirimize yabancılaşıyorken bu oyunlarla hem birbirimizle kaynaşmak hem de yöresel değerlerimizi canlı tutmak oldukça güzel.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.