Benim Adım PINAR

Aralık 29, 2011

Pınar sözlük anlamı olarak yerden kaynayıp çıkan su , kaynak ve çeşme anlamına geliyor. Özellikle eski zamanlarda yazılan şiirlerde çeşme anlamı çok kullanılır. Hatta köyün gençlerinin aşklarının doğduğu yerdir pınar başları.

Annem bana hamileyken o zamanlar ultrasonla cinsiyet belirlenmesi yaygın olmadığından cinsiyetimi bilmiyorlarmış. Anne tarafında benden önce doğan tüm kuzenler erkek olduğundan ve benden büyük de abim olduğundan kız olma ihtimalimi oldukça düşük olarak yorumlamışlar.

Doğumuma sayılı günler kala annemle babamın hem okul arkadaşları hem de İstanbul’da komşuları olan teyze -ki kendisine çocukluğumdan beri cicanne derim- her gün annemi ziyarete gelirmiş. Nasıl olduğuna bakar, birşeye ihtiyacı varsa yardım edermiş.

Ciciannem bir sabah kalktığında o zamanlar 3 yaşında olan oğlu gördüğü rüyanın etkisiyle anne Türkan teyzeye gidelim Pınar’ı olmuş onu görelim demiş. Annem doğum yapsa ciciannemin haberi olacağından cicannem rüya olmasına rağmen hevesini kırmamış ve bize gelmişler. Tabi annemin karnı burnunda ortada Pınar yok. İki gün sonra annem doğum yaptığında beklenenin aksine kız olduğumdan bu rüyanın da etkisiyle adımı Pınar koymuşlar.

Genelde böyle durumlarda erkek çocuk beklentisinden dolayı kız olmasına rağmen çocuklarını erkek gibi yetiştirme arzusunda olan aileler olur. Ancak bizde hep tam tersi oldu. Kız çocuğuna sevinen ailem süslü etekler elbiseler giydirdikçe ben üstümden çıkarıp pantolon giydim, oyuncak bebek aldıkça abim ve arkadaşlarıyla misket oynadım. Tüm erkek kuzenlerimle benden büyük olmalarına rağmen kavga ettim.

Çocukluğumda adımı hiç sevmezdim çünkü çok ünlü bir süt ürünleri markasının adını taşıdığımdan mahalledeki arkadaşlarım  reklamlardaki şarkılarla ve sloganlarla  adım ile alay ederlerdi. O zamanlarki mahalle bakkalına süt ürünlerini getirdiği kamyonun üzerinde ağzında bir yonca yaprağı ile koskocaman bir inek kafası yanında da adım yazıyordu. Bu da arkadaşlarıma güzel bir alay malzemesi demekti.

Ayrıca ilkokula başlayana kadar r harfini tam söyleyemediğimden adımda hem de vurgusundan dolayı son harfinde r olması da sanırım söylerken beni zorladığından ismimi sevmememe neden oluyordu. Yıllar geçince yani büyüdükçe adımı sevmeye başladım. Anlamının su kaynağı olması suyun da hayat kaynağı ve hareketli olmasını kendimle özdeşleştirdiğimden adımın benimle bütünleştiğini düşünüyorum.

Benim adım PINAR…

2 Yorum

  • Ozge Aralık 30, 2011, 3:00 pm

    Birde ” pinar bilir” vardi 🙂
    Ama arkadasim, bazen benim sayemde hala isminden nefret ettigin oluyor.

    • Pınar Aralık 30, 2011, 3:05 pm

      Evett Pınarrr kabusu:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.