Noel Baba Kimdir ?

Ocak 2, 2012


Yılbaşı yaklaşırken başta alışveriş merkezleri olmak üzere caddelerde, mağazalarda hatta özellikle anaokullarının gösterilerinde bir Noel Baba çılgınlığı yaşanıyor. Kırmızı kostümü, ak sakalları ve hohohoh gülüşü…Peki kimdir bu noel baba? Nereden çıktı?

Noel Baba’nın ortaya çıkışı ile ilgili de farklı hikayeler var. Bunlardan en gerçekçisi -ve bence en ilginci zaten bundan dolayı bu hikayeyi paylaşıyorum – yılbaşı ruhunun nasıl ortaya çıktığını anlatan, Türkiye doğumlu tarihsel bir figür olan psikopos Saint Nicholas`ın (Nikola) fakirlere hediye dağıtmasına dayanan hikaye.

Evet yanlış okumadınız Türkiye. Kendisi o dönemde Antalya başpsikoposuymuş. Hristiyan adeti diye çok kişinin kızdığı Noel Baba ülkemizde yaşamış işte. Öylesine hayırsevermiş ki bilinen en meşhur yardımı , üç kızı olan bir babayla arasında geçeni. Bu olayın 320’li yıllarda gerçekleştiğine inanılıyor. Fakir bir baba kızlarına çeyiz parası karşılayacak durumu yokmuş, bu yüzden hiçbir erkek onlarla evlenmek istemezmiş. Oldukça eğitimli ve zengin bir aileden gelen Nikola da bu fakir adamcağızın penceresinden geceleyin gizlice üç kızı için üç külçe altını içeri atmış. Fakir adam dışarı çıkıp karşısında Aziz Nikola’yı görünce şaşırmış ve ona teşekkür etmiş. Bir rahip olan Nikola da “Bana değil, Tanrı’ya teşekkür et.” demiş. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra, o yörede birçok gizlice yapılan yardımların aslında Nikola tarafından yapıldığı anlaşılmış. Nikola’nın ölümünden sonra da yöre halkı birbirlerine gizlice hediye vermeye başlamış ve bir yılbaşı geleneği oluşmuş.

Hatta bu paylaşım geleneği dini günlerde de yapılmaya başlanmış. Özellikle ramazanlarda Anadolu’da durumu iyi olan kişiler herhangi bir mahallede rastgele bir bakkala girip, veresiye defterinden rastgele bir sayfa açtırır ve borçlunun borcunu kapatırmış veya evine bir sepet yiyecek gönderirmiş.

Noel Baba isterse bir hayal ürünü olsun ister bir Hristiyan adeti insanlara yardım etmeyi hem de bunu gizliden yapmayı öğretebilmiş ve yüzyıllar boyu bu gelenek sürmüşse bence önemli olan bu. Çocukların hayal dünyasındaki yerini düşünürsek Noel Baba bence yılbaşında umudun, mutluluğun simgesi..

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.