Miniatürk

Ocak 4, 2012

Geçen haftasonu Miniatürk’e gittim. İlk kez 5 yıl önce gitmiştim ve bu ikinci gidişim oldu. Yine ilk gidişimdeki gibi büyük bir beğeni ile gezdim. Peki bu Miniatürk neresidir ? Nasıl bir yerdir?

Miniatürk İstanbul Sütlüce’de olan Türkiye’nin ilk minyatür parkı. 2003’de açılan bu parkta 108 tanesi Türkiye sınırları içerisinde , 12 tanesi şu an Türkiye sınırları dışında olan Osmanlı’dan kalma 120 tane eser yer alıyor. Buraya miniatürk park yerine minyatür kent desek hiç de yanlış olmaz. Mardin Taşevleri’ nden Pamukkale Travertenleri’ ne, Ayasofya Camisi’ nden Galata Kulesi’ ne, Artemis Tapınağı’ ndan Sümela Manastırı’ na tarihi eserlerimizi gerçeğe uygun 1/25 ölçülerde o kadar güzel yapmışlar ki burayı gezerken insan ülkesine ve tarihine bir kez daha hayran oluyor.

Parkta her eserin başında eserin tarihçesini anlatan bir makina var. Turistler için de farklı dillerde anlatım yapan bu makina gerçekten çok iyi düşünülmüş. Parkın düzenliliği ve yeşil alanların güzelliği de gerçekten görülmeye değer.

İlk kez gittiğimde bir çok tarihi eseri görmediğimi hatta bırakın görmeyi isimlerini bile bilmediğimi farkettim. Kendi kendime çok kızdım nasıl bilmezsin ve gezmek görmek için fırsat yaratmazsın diye. Ve o zaman her fırsatta tarihi güzelliklerimizi ve eserlerimizi görmek için fırsat yaratmak için kendime söz verdim.

İlk gezimi Kapadokya’ya yaptım ve klasik tabir ile büyülendim. Bu alışkanlık gittiğim her yerde tarihi güzellikleri ve müzeleri gezerek devam ediyor. Gördüğüm yerler, öğrendim hikayeler, kimisinin taşıdığı anlamlar ufkumu öylesine genişletiyor ki. Özellikle tarihi eserleri sıkcı ve taş yığını olarak görenlere öncelikle mutlaka Miniatürk’e gidin diyorum. Sonrası zaten kendiliğinden geliyor….

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.