Fotoğraf Aşkına

Ocak 20, 2012


Bir Fotoğrafçının 343 günde 17 Ülke Gezerek… ile anemon45

Küçüklüğümde hatta ilkokulu bitirene kadar fotoğraf çektirmeyi hiç sevmezdim. Bir çok aile fotoğrafında hep ben eksiktim. Kaçamadığım durumlarda ise genelde yüzüm asık poz verirdim. Bundan dolayı çocukluğuma ait çok az fotoğrafım var. Büyüdükçe fotoğrafların gittiğim yerleri, görüştüğüm insanları, yaptığım şeyleri hep hatırlamak için ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladım.

Hatta fotoğraf çektirmeye ilk alıştığım zamanlarda film makaralarına çekilen fotoğrafları fotoğrafçıya tab için götürdüğümde acaba nasıl çıktım? Tamamı çıkmış mıdır diye heyecanla bekler oldum. Zamanla teknoloji ilerledi dijital fotoğraf makinaları çıktı. Cep telefonlarından da fotoğraf çekilmeye başlandı. Ben de zaman geçtikçe daha fazla fotoğraf çekmeye ve dolayısıyla anı biriktirmeye başladım. Ara ara çektiğim fotoğraflara bakıp geçmişte geçirdiğim iyi ve kötü anları hatırlıyorum. Bazen yüzüm gülümsüyor bazen özlem duyuyorum bazen de hüzün kaplıyor içimi.

İş yerinde en yakın arkadaşlarım tam birer profesyonel fotoğrafçı. Dört kişilik eğlenceli bir grupları var. Kimi zaman kısıtlı öğle tatili arasında sırtlarında fotoğraf makinası çantaları, ellerinde tripodları işyerine yakın yerlerde çekim yapıyorlar kimi zaman iş çıkışı program yapıp birbirinden güzel fotoğraflar çekiyorlar. Hatta haft asonu farklı bir yere gidip çekim yapan olduysa pazartesi günü fotoğraflar gösterilir, hem çekim teknikleri hem de fotoğraflar üzerine uzun uzun kritikler yapılır. Bu işten o kadar keyif alıyorlar ki fotoğrafçılık ve fotoğraf makinası ekipmanları ile ilgili güncel bilgileri kendi açtıkları Türk Nikon isimli sayfa ile kendileri gibi meraklılarla paylaşıyorlar.

Ben de sayelerinde bu konuda oldukça bilgi sahibi oldum. Sanırım yakın bir zamanda ben de profesyonel bir fotoğraf makinası ile aralarına katılacağım. Geçenlerde izlediğim bir videoya bayılmıştım. Bir fotoğrafçı 343 günde 17 ülke gezerek çektiği 6237 fotoğrafla yaklaşık 5 dakikalık bir video hazırlamış. Gerçekten çok hoş bir video olmuş. Belki bir gün ben de gezilerimi bu şekilde herkesle paylaşabilecek şekilde ölümsüzleştirebilirim.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.