İçimdeki Ben Gözlerimde

Mart 14, 2012


Kimse sormadan söyleyeyim ben en çok gözlerimi severim…

Rengi ya da şekli alışılmışın dışında değil. Eşek gözlü de değilim. Hani en güzel gözler eşeklerde olurmuş ya. Türk insanının %71’i kahverengi gözlüymüş ve ben de bu çoğunluktayım. Ama rengini ve şeklini severim. Çünkü benim gözlerim.

Ruh halimi anlamak isterseniz gözlerimin içine bakmanız yeterli. Mutlu muyum? Mutsuz mu? Aşık mıyım? Sinirli? Üzüntülü müyüm? Heyecanlı mı? Korkmuş mu? Şaşkın mıyım? Düşünceli mi? Yorgun muyum? Enerjik mi? Beni biraz tanıyorsanız bana ne düşündüğümü, ne hissettiğimi sormanıza pek de gerek yok. Bir kaç saniye gözlerime baktığınızda anlarsınız.

Ben ruhu bakışlarına yansıyanlardanım. Bu özelliğimi seviyorum. Çünkü boş ve donuk bakışlar, sadece görme işlevi gören gözler benim ruhumu karartıyor. İç dünyamın gözlerime yansıdığını keşfettikten sonra insanlarla konuşurken daha fazla gözlerine bakmaya başladım. Onların söylediklerinden çok bakışlarında gördüklerimi doğru kabul ettim ve şimdiye kadar neredeyse hiç yanılmadım. Bu bana insanları daha derinden tanıma imkanı verdi.

Bakışların anlamı yüzyıllar önce keşfedilmiş ki nice şiirlere, şarkılara, türkülere konu edilmiş, bir çok söz söylenmiş. Bakışların karşısındakini etkilediğini keşfeden kadın sürme çekerek bakışlarını belirginleştirmeye başlamış. Zamanla da göz makyajı yaygınlaşmış ve onlarca ürün çıkmış, kaşlar göz şekline göre şekillendirilir olmuştur.

Bakışlar sadece aşık ve maşuk için önemli değildir. Bazen kendinizi çok çaresiz ya da mutsuz hissedersiniz ve birinin gözlerinin içine bakıp umut ışığı ararsınız. Bu bakışı bulursanız içten içe bu bakışa sıkıca tutunursunuz. Söze gerek yoktur.

Beni en çok mutlu eden şeylerden biri bir çocuğun küçük de olsa hayalini gerçekleştirdiğinizde gözlerinde beliren ışıltıdır. O ışıltıyla size öyle bir bakar ki… Sizinle ilgili ne düşündüğünden emin olamadığınız kişilerin de kaçamak bakışlarını yakalamaya bakın. Bir kaç saniyelik bakışından çok şey anlayabilirsiniz.

Kime, neye bakarsanız bakın bütün içtenliğinizle bakın. Eğer olumsuz şeyler düşünüyor ya da hissediyorsanız dile dökmeden karşınızdakine gereken cevabı verirsiniz. Eğer olumlu şeyler düşünüyorsanız belki de bir bakışınızla etrafınızdaki bir çok insana neşe, enerji ya da umut saçabilirsiniz.

2 Yorum

  • mine karaca Mart 15, 2012, 8:54 am

    ruhu gozlerı guzel arkadasım yazının sonunu cok begendım ozellıklı (Eğer olumlu şeyler düşünüyorsanız belki de bir bakışınızla etrafınızdaki bir çok insana neşe, enerji ya da umut saçabilirsiniz.) bu cumle cok guzel olmus bakıslar karsıya cok sey anlatıyor elıne saglık yazın harıka sekerım bu yazı herkese ornek olsun herkes bakarken karsındakıne ıcten baksın:)

  • Ali Uyandıran Mart 22, 2012, 12:45 pm

    “Tatlı gülüş pek yaraşır, gözlerin ömre bedel, ah ne güzel ne güzel…” diyeceğim ama sanki biraz narsizm kabarmaları var ruhunuzda, onu daha fazla beslemekten korkuyorum.

    Bir de “gülünce gözlerinin içi gülüyor, kendimi senden alamıyorum…” vardır, siz de gözlerinizin içi de hep gülsün, olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.