Bahar Alerjisi

Mart 29, 2012

Baharın gelmesiyle bir çok insanın kabusu “Bahar Alerjisi” de beraberinde geldi. İstanbul’da bu sene kış önceki yıllara göre soğuk ve karlı geçtiğinden baharın gelmesi hepimizi sevindirdi ve sahillere, deniz kenralarına koştuk.

Çiçeklerin açmasına sevindik ama alerjisi olanlar için hapşırık, burun – göz akıntıları v.s. yani bahar alerjisi şikâyetleri de başladı. Peki bahar alerjisi dediğimiz nedir? Neden ve nasıl olur?

Vücudumuzda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan maddelere “alerjen” denir (polen, toz,küf, hayvan tüyü, akarlar v.b. gibi). Alerjide en basit anlatımıyla, kişilerin gerçekte zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesidir. Baharla birlikte polenler artıyor. Çünkü bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılıyor ve sonunda ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşıyor. Bazı bünyelerin neden aşırı reaksiyon gösterdiği konusu da hala tam olarak bilinmiyor. Alerjinin latincedeki anlamı da tuhaf, anlaşılmaz, anormal demek.

Bahar alerjisinin belirtileri; Hapşırma nöbetleri, burun tıkanıklığı, burunda sürekli akıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı, burunda, boğazda ve damakta kaşıntı, öksürük, başağrısı ve gözaltlarında morluk olarak kendini gösterir. Eğer bu belirtilerden birkaçını taşıyorsanız ve daha önce tanısı koyulmamışsa mutlaka bir doktora gidin. Çünkü kontrol altına alınmayan alerjiler ileriki aşamalarda astıma dönüşebiliyor.

Alerjik durumunuz için kan ve deri testleri dışında burun içine alerjen testleri de yapılarak nelere karşı hangi aşamada alerjiniz olduğu tespit edilebiliyor. İlaç tedavisi ve gündelik yaşamamızda alabileceğimiz bazı önlemlerle alerjinizin reaksiyonlarını kontrol altına alabilirsiniz. İlaç tedavisinde genel olarak aşı tedavisi uygulanmakla birlikte ilaç kullanımı da öneriliyor.

Günlük yaşantınızda sigara içmemek, içilen ortamlardan uzak durmak, tozlu ve polenli ortamlardan kaçınmak, mutlaka o ortamlarda bulunmak gerekiyorsa maske takmak, anti alerjik halı, nevresim kullanmak ya da özellikle nevresimlerimizi kaynar suda yıkamak, ani ısı değişimlerinden kaçınmak, evde çiçekli bitkiler bulundurmamak, tüylü evcil hayvan beslememek, kişiesel hijyene dikkat edip sık sık el yıkamak, evde ya da arabada klima kullanıyorsanız filtrelerini sık değiştirmek, ev temizliğinde su hazneli ya da hypo filtreli elektrik süpürgesi kullanmak faydalı olacaktır. Alerji hala kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Dolayısıyla dikkatli ve kontrollü olursanız yaşantınızı çok da etkileyecektir.

Bahar geldi çok mu hapşırıyorsunuz? İyi ve sağlıklı yaşayın…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.