İçim Dışım Sağım Solum Temiz

Nisan 10, 2012


Temizlik yapmaktan anladığımız nedir? Yaşadığımız evi silip süpürmek, kendi kişisel temizliğimizi yapmak mı?

Suyla, sabunla, deterjanla yapılan temizliğe gösterdiğimiz özeni hayatımızda hem fiziki hem de ruhsal yer açmak için de yapsak güzel olmaz mı? Evimizde özellikle dolaplarımızda yer olmadığından şikayet eder dururuz. Kullandığımız kullanmadığımız hatta hiç kullanmayacağımız bir çok eşya tıkışıp kalmıştır oralarda. Kullanmayacağımız eşyalarımızı kullanabilecek birileriyle paylaşmak iyi olmaz mı?

Okumadığımız kitapları okumak isteyen ama kitap alamayan kişilere versek ve öğrenmelerinde katkımız olsa? Çalışırken masamızın kalabalıklığından şikayet ederiz. Kullanmadığımız materyallerimizi kaldırsak ve daha ferah bir masamız olsa? Anahtarımızı bile bulamadığımız el çantamıza söylenmek yerine içinden gereksiz olan eşyaları çıkarsak. Kullanmayacağımız eşyaları, malzemeleri indirimde diye, bir gün gerekir diye, almış olmak için almasak ve yaşam alanlarımızı doldurmasak. İsraftan kaçmanın da bir nevi temizlik olduğunu düşünsek.

Aslında bütün bunlardan önce hayatımıza yük getiren insanları hayatımızdan temizlesek. Bizi üzen, yoran, kimi manevi yük olan kimi maddi zarar veren kişileri de çıkarsak ve hayatımızda yer açsak olmaz mı?

Elektronik postamızın rehberine senede bir de olsa göz atsak ve artık iletişim kurmak istemediğimiz kişileri silsek, telefon rehberimize bakıp konuşmayı istemediğimiz kişileri rehberden kaldırsak. Hatıra diye sakladığımız ama bize üzüntü veren elektronik postaları ve mesajları bir çırpıda silsek.

Sosyal paylaşım sitelerinde listenizde bir çok tanıdığınız tanımadığınız insan mı var? Hemen listenizi gözden geçirin ve temizleyin. Tanımadığınız kişilerin hayatını takip ederek yormayın kendinizi. Zaten sanal dünyada hayatımızda yer eden bir çok insanla sokakta karşılaşsak merhaba bile demeyecek ilişkilerimiz var değil mi? O halde kalabalık yapmalarına da gerek yok.

Diyeceksiniz ki birşeyler yazmayıp aramadıktan sonra gerek var mı silmeye? Evet tabiki gerek var. Bu hareket kafamızda tasarladığımız temizliğin eyleme geçmiş halidir. Eylemi gerçekleştirmek de hayatmızın gereksiz kalabalığından sıyrıldıktan sonra yaşayacağımız rahatlamanın başlangıcıdır.

İnanmıyor musunuz? Deneyin ve görün…

2 Yorum

  • Mustafa Nisan 10, 2012, 6:28 pm

    Ankara’ya selamlar. 🙂

  • Güneş Abacı Nisan 12, 2012, 1:44 pm

    En mühimi, hayatımıza yük olan kişileri hayatımızdan söküp atmak. Bunu yapabildiğimiz zaman mutluluğu yakalamış oluruz.
    Ama bunun içinde “öteki” olmayıp ” ben” olmak gerekir. Yani” benlik (kişilik,şahsiyet manasında) insanı mutluluğa götüren en önemli faktör. Devam Pınar Hanım. Devam düşünüp üretmeye …….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.