Bahanelerin Bahanesi

Nisan 13, 2012


Bahane sözlük anlamıyla bir şeyin gerçek sebebi gizlenerek ileri sürülen sözde sebeptir. Günlük yaşantımızda bilerek ya da bilmeyerek o kadar çok bahanelere sığınıyoruz ki. Kimi zaman kendi kendimize bile yarattığımız bahanelerimiz vardır.

Bahane gerçek sebepleri saklamak için söyleniyorsa bence düşünmemiz gereken en önemli şey neden gerçek sebepleri saklama gereği duyduğumuzdur? Sanırım en çok bir şeyleri yapmadığımızda ya da hatalı olduğumuzda karşı tarafın kızmaması için ya da bir cezai yaptırımı olmaması için sığınıyoruz.

Dersini yapmak istemeyen öğrenci öğretmenin zayıf not vermesinden çekindiğinden ışıklar kesildi dersimi yapamadım bahanesini hep kullanmıştır. Sınava ya da işe geç kalanların ise vazgeçilmez bahanesi arabanın ya da otobüsün lastiğinin patlamasıdır. Kırmızı ışıkta geçen herkes eğer polis durdurmuşsa nedense ışığı yeşil olarak görmüştür. Kendisine fiziki efor sarfedecek iş söylendiğinde genelde insanlar aniden yorgunlaşır ya da başları ağrıyordur.

Arabesk kokan ayrılma bahaneleri vardır. Genelde sen bana göre fazla iyisin denir seni istemiyorum demek yerine. Ayrı dünyaların insanı olma bahanesi vardır. Aynı dünya insanı olmanın da ayrı dünya insanı olmanın da bu bahaneyi öne süren kişi için anlamlı bir açıklaması olmaz hiç.

Gitmek istemediğiniz bir yere davet edildiğinizde mutlaka o güne önceden! verilmiş bir sözünüz vardır. Yemeği sevdiğinizden kilo alıyorsunuzdur ama nedense metabolizmanıza içtiğiniz su bile yarıyordur. Sevdiklerimizi ihmal ettiğimizde işlerin yoğun olması hep arkasına sığındığımız bir bahanedir.

Hesap ödemekten kaçan kişilerin cüzdanları kesinlikle evde kalmıştır. Eşlerini, sevgililerini aldatanların da en büyük bahaneleri bitmek bilmeyen toplantılar ve birden ortaya çıkan iş seyahatleridir.

Özellikle kapatılan telefonların mutlaka şarjı bitmiştir. Alkolü sevenler kederliyken kederini dağıtmak, neşeliyken sevincini kutlamak için içer. Kitap okumayanların hiç boş vakti yoktur ama her akşam en az iki dizi izler. Kıskanç ya da otoriter insanların sevdikleri insanların hayatlarına aşırı müdahalelerinin tek sebebi çevreye güvenmemeleridir! Dersinden zayıf alan öğrenci çok! çalışmıştır ama hoca takmıştır ona.

Gereksiz alışveriş yapan özellikle kadınların bahanesi indirimdeydi ve ihtiyacım vardı aldım olur. Halbuki aldıklarının belki de bir kaç farklı rengi ya da modeli mutlaka dolabında vardır.

Uzayan telefon görüşmesini sonlandırmayı isteyen kişinin mutlaka kapı zili çalar. Hatalı davranışların sebebi yetiştiğimiz ortam ya da yetiştirilme tarzımızdır ve bundan biz sorumlu değilizdir. Kendimizi geliştirmek ve değiştirmek zor geldiğinden geçmişe suç atmak kolaydır. Bu bahaneler uzayıp gider.

Her gün sık sık bahane üretmiyorsak zor durumda kalmamak ya da birilerini kırmamak ve kızdırmamak için dozunda kullanmanın bence hiç bir sakıncası yok. Ama bahaneler hayatımızın vazgeçilmeziyse bu bizi kurtarmak yerine daha zor durumda bırakabilir. Lastik sık patlamaz, her zaman başımız ağrımaz ağrıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir ! Şarjımız sık bitiyorsa telefonumuz arızalıdır tamir edilmeli ya da yeni bir telefon alınmalıdır 🙂

Bahanelerimiz olsun ama gerçek nedenlerimizi paylaşmaya gayret edelim. Dürüstlüğümüz, özgüvenimiz, gerçekçi olmamız eminim ki bize daha çok şey kazandıracaktır.

Denemekte fayda var…

4 Yorum

  • adem uzum Nisan 13, 2012, 5:28 pm

    profesyonelce yazılmış,bilimsel bir araştırmaya dayanıyor,ama sen pratik zeka ve kültürünle yazmışsın çok güzel ben beğendim pınar hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.