Hayatın Kokuları, Kokuların Hayatı

Nisan 24, 2012

Koku denince aklınıza ne geliyor? Güzel kokular ve kötü kokular mı? Bunları nitelendirirken sizin için parfüm, çiçek ve temizlik kokusu güzeldir, çöp, havasızlık, ve temiz olmayan şeylerin kokusu gibi kokular da kötü koku mudur?

Benim için kokuların iyi-kötüden çok fazla anlamı var. Mesela insanların kendilerine has kokuları vardır ve ben insanları bu kokularıyla bütünleştiririm. Ne zaman kahve kokusu duysam nerede hangi koşullarda olursam olayım aklıma hep keyifli bir dost sohbeti
gelir. Kahve, keyifli sohbetlerin en iyi arkadaşıdır.

Çok kalabalık bir ana caddeden geçiyorken bile burnuma hanımeli kokusu gelirse kendimi sahil kasabasında, tatilde ve bir bahçede oturmuş hayal ederim. Hanımeli kokusu benim için keyifli yaz akşamlarının bir sembolüdür.

Bazen eczaneye girdiğimde yakın bir zamanda ilaç şişesi kırılmışsa derin bir ilaç kokusu duyarım. Bana hastanede olduğum hissini uyandırır ve suratım asılır. Deniz kokusu terapi etkisi yapar bende. Deniz kenarında derin nefes aldığımda içimdeki sıkıntılar uçar gider uzaklara. Rakı kokusu aldığım anda rakı-balık keyfi yapmayı düşünürüm hep. Kan kokusu vahşet hissi uyandırır.

Ekmek fırının önünden geçerken buram buram yayılan ekmek kokusu hangimizi tok olsak bile acıktırmaz? Yeni kesilmiş çimlerin kokusu hangimize baharın geldiğini anlatmaz? Okumayı benim gibi seven kişiler gazete ve kitapların kağıt kokusunu sever. Bundan dolayı internette ne kadar okurlarsa okusunlar kağıt kokusunu almadıklarından okumanın keyfi de eksik kalır. Kek seven hemen herkes tarçınlı kek kokusuna bayılır ve eminim ki bir çok kişinin aklına son 4 yıldır Issız Adam filmi gelmektedir:)

Kokuların ilginç olan yanı kişiden kişiye farklılık göstermesi. Çünkü koku burunda hissediliyor ama beyinden gelen uyarılarla algılandığından kimine göre çok güzel olan koku bazıları için kötü hatta tiksindirci bile olabilir. Ya da her gün aynı kokuya maruz kalan kişiler artık bu kokuyu almaz olurlar.

Kokular hayatımızda bir çok tercihin temel sebeplerinden biridir. Temizlik ve kozmetik sektörü bundan dolayı her geçen gün çığ gibi büyüyor. Baharatların kokuları insanları farklı yemekler yapmaya yöneltiyor.

Kokuların insanın duygularını etkilediği keşfedildikten sonra mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, restaurantlarda ve daha bir çok yerde belirgin aromatik kokular duymaya başladık. Kokulu mumlar ve tütsüler de yaygınlaştı.

Ben kokusunu sevmediğim yerde duramam, kokusunu sevmediğim yemeği ne kadar lezzetli olsa da yiyemem. Kokusu kötü gelen bir hijyen ürünü kullanamam. Yerleri ve kişileri kokularıyla özdeşleştiririm. Hatta hayatımın bazı önemli olaylarının da kokuları vardır ve ben ne zaman o kokuları duysam olayları hatırlarım. Ne zaman olayları hatırlasam da burnuma kokuları gelir.

Sizin de hayatınızın kokuları ya da kokularınızın hikayeleri var mı?

3 Yorum

  • Cem Akkılıç Nisan 24, 2012, 11:09 pm

    Müziğin kokusunu seviyorum… Teşekkürler Pınar.

  • tekin Nisan 25, 2012, 10:09 am

    Ben suyu severim, kokusuzdur.

  • Ali Uyandıran Nisan 27, 2012, 3:44 pm

    Peki ya insan kokusu? Ten kokusu? Kötü insan nasıl kokar? İyi insan nasıl kokar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.