-Mış Mış Da Mış Mış

Nisan 30, 2012

Hayatınızda ne sıklıkta -MIŞ gibi yapmak zorunda kalıyorsunuz? Ya da-MIŞ gibi yapmayı tercih ediyorsunuz?

Özellikle gerçek duygularımızı gizlememiz gerektiğinde var olan şekilde değil tersi davranmamız gerekebiliyor. Genellikle hassas ya da zayıf yanlarımızı gizlemek istediğimizde -MIŞ gibi yaparız. Bazen de bulunduğumuz koşullar -MIŞ gibi davranmaya iter bizi.

En çok sevmediğimiz kişilere, olaylara, yerlere, durumlara karşı seviyorMUŞ gibi yaparız. Sevmediğimizde, istemediğimizde söyleyemeyiz. Birilerini kırmaktan, kızdırmaktan, kaybetmekten korktuğumuz için gerçek duygu ve düşüncemizi saklarız.

Kimi zaman ise sevdiğimiz şeyleri sevmiyorMUŞ gibi davranırız. Genelde bizi mutsuz eden kişileri sevmemize rağmen, sevdiğimiz kişilerin bizi üzmesini kabullenemediğimizden, sevgimizi haketmemesinden dolayı gizleriz sevgimizi. Olayları, kişileri, durumları önemsememize rağmen önemsemiyorMUŞ gibi davranırız.

Olumsuz etkilendiğimiz durumlardan etkilenmeMİŞ gibi yaparız. Kavuşamayacağımızı bildiğimiz kişileri özlemiyorMUŞ havası yaratırız. Öfkemizi yansıtamayacağımız durumlarda kızmaMIŞ gibi davranırız. İstemediğimiz bir iş beklendiğinde hastayMIŞ ya da yorgunMUŞ gibi davranırız.

Canımızı yakan gerçekler öğrendiğimizde öğrenmeMİŞ, duymaMIŞ, bilmeMİŞ gibi davranırız. Çünkü çoğu zaman öğrendiklerimizin sonucunda yapmamız gerekenleri yapabilme gücü yoktur içimizde. Cesaretimizle övünüyorsak korktuğumuz anlarda korkmaMIŞ gibi, bilgimizle gurur duyuyorsak bilmediğimiz konularda biliyorMUŞ gibi davranırız.

Hayatımızın bir yerlerinde kendi gerçeklerimizi gizleme gereği duymamız oldukça düşündürücü. Etrafınızda kendiniz gibi davranabileceğiniz insanlar mı az? Çevrenizin sizi olduğunuz gibi kabul etmeyeceğinden mi çekiniyorsunuz? Yoksa toz konduramayacağınız korumanız gereken egolarınız mı var? İnsanlar özünüzü tanımasınlar mı istiyorsunuz? Kendi gerçeklerinizi sakladığınızda karşınızdaki insanların gerçekliklerine nasıl inanabiliyorsunuz?

Kendinizle yabancılaşmıyor musunuz?

2 Yorum

  • Nurcan Nisan 30, 2012, 6:47 pm

    Belki de genellemeler doğrultusunda ”mış” gibi yapıyor insanlar. Karşılaştıkları 3üç insanın ikisinde aynı durumu yaşayınca,üçüncüye şans vermiyor, yaşayan.” Bu da böyle olacak, son belli..vs nasılsa” diye..
    Umudundan,kendinden korkan insalar diyorum ben bu kişilere.. MIŞ sadece masallarda var. Bir var MIŞ, bir yok MUŞ 🙂

  • Güneş Abacı Mayıs 3, 2012, 1:26 pm

    Beni benden uzaklaştıran “mış” ları, “muş” ları bırakıp ta düşüncelerimizi “meli” “malı” lara sevketsek kendimizi kendimize karşı daha iyi ifade etmez miyiz ? Selamlar
    Güneş Abacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.