Benim 19 Mayısım Bizim 19 Mayısımız

Mayıs 4, 2012

Sevdiğimiz insanların doğum günlerini özenle kutlar ve varlıklarından dolayı mutlu oluruz. Aslında dünyaya gelme süreci insanların ana rahmine düştüğü anda başlar ve hamilelik süreci boyunca hem biyolojik olarak hem de kişilik/karakter oluşumunun başlamasıyla da birey olmaya başlar.

İşte 29 Ekim 1923 de Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum tarihidir ve 19 Mayıs 1919 da ana rahmine düştüğü gündür. Bu tarihten itibaren verilen üstün mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur. Bağımsızlık savaşının başlangıç günü olan 19 Mayıs birlik ve beraberlik, milli mücadale, saltanattan kurtuluş, özgürlük ve bağımsızlık demektir.

Mustafa Kemal 1. Dünya Savaşı’nın yıkımları ve Mondros Ateşkesi’nin ülkemizi parça parça sömürgeci devletlere sunmasının ardından Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir kapı olması nedeniyle stratejik önemi büyük olan Samsun’a gitmiş ve bu tarihten sonra tüm Anadolu’yu kapsayacak şekilde örgütlenmeye başlamış ve bir çok cephede gerek itilaf devletleriyle yaptığı sıcak savaşlar gerekse Vahdettin ve saltanat yanlıları ile yaptığı soğuk savaşlar neticesinde Kurtuluş Savaşını başarıyla sonuçlandırmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlık mücadelesinin destanı olan Nutukta o günleri şöyle anlatmıştır; 1919 yılı Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Genel durum ve manzara : Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durum, Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes antlaşması imzalamış, Büyük Harbin uzun yılları boyunca, millet yorgun ve fakir bir halde. Milleti ve memleketi Dünya Savaşı’na sokanlar, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını emniyete alabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız Padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir duruma razı, Ordunun elinde silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta. İtilaf Devletleri, ateşkes antlaşmasının hükümlerine uymaya lüzum görmüyorlar…

Bu bağımsızlık savaşı kazanıldıktan sonra Atatürk’ün ilkeleri bize yol gösterici birer yaşam felsefesi olmuş, devrimleri ile de ülkemizin geri kalmasına neden olan bütün kurumları kaldırmış yerine şartlara ve çağın gereklerine uygun ve ilerlemeyi sağlayacak, özgürlük ve bağımsızlığımıza saygılı yeni kurumlar kurmuş ve Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartmıştır.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi Samsun’dayız, İstanbul’dayız, İzmir’deyiz, Adana’dayız, Erzurum’dayız, Eskişehir’deyiz, Edirne’deyiz, Van’dayız. Hava kavurucu sıcak olsa da dondurucu soğuk olsa da..

“Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

4 Yorum

 • Cengiz Keskinoğlu Mayıs 7, 2012, 9:47 pm

  Ulu önder Atatürk’ün bize olan emanetini yıktık sananlar bir süre sonra kafalarını taşlara çarpacak ve ne olduğunu anlayamadan darmadağın olup gideceklerdir. Biz ulusalcılar varken asla bu Cumhuriyet yıkılmaz. Cesedimiz çiğnenmeden şu güzel yurdumuz elimizden gitmez. Yaşasın Atatürk, yaşasın Cumhuriyet

 • gül turan Mayıs 8, 2012, 10:54 am

  NE YAZMALIYIM BİLEMİYORUM. ÇÜNKÜ ÇOK KEDERLİYİM.çÜNKÜ BENİM GERÇEK DOĞUM GÜNÜM DE 19 MAYIS.19 MAYIS 1950 YILINDA ÜSTELİK TAM DA SİREN SESLERİ İLE BU DÜNYAYA GELMİŞİM.ŞİMDİ HEM BENİM DOĞUM GÜNÜMÜ HEM DE BİZİM DOĞUM GÜNÜMÜZÜ ELİMİZDEN ALDILAR. SADECE KEDERLİYİM..ÜZGÜN VE DE UMUTSUZUM..AMA İNDINA HEM LAİK HEM DE DİNDARIM.

 • Gülçin Erşen Mayıs 9, 2012, 7:30 am

  Kısa, öz, yalın ve güzel bir yazı. Ben de gençlerden ve bizlerin yetiştirdiği nesilden umutluyum. Aksi bizlere yakışmaz. Yanlış anımsamıyorsam bir hadiste, umutsuzlukla dua edilmemesi gerektiğini, Allah’ın umutla edilen duaları kabul edeceğini okumuştum. Tüm insanlık için iyi, güzel, doğru; HAYIRLI umut ve dileklerimizin gerçekleşmesi dileğiyle, sevgi ve saygılar…

 • Ali TEZCAN Mayıs 9, 2012, 11:36 am

  SEVGİLİ GÜL TURAN,
  HEM BU KADAR ATATÜRKÇÜ OLUP HEM DE UMTSUZLUĞA KAPILMAK
  BİRAZ TERS OLMUYOR MU? BAKIN NE GÜZEL YAZMIŞ CENGİZ KESKİNOĞLU!!! HİÇ MERAK ETMEYİN; NE SİZİN NE DE BİZİM DOĞUM GÜNÜMÜZÜ KİMSE ELİMİZDEN ALAMAZ. TARİHİ TERS DÖNDÜRECEK GÜÇLERİ VAR MI? HEM NE DEMİŞ ATALARIMIZ: “İT ÜRÜR, AMA KERVAN YÜRÜR” BU KERVAN BİR KEZ YOLA ÇIKTI. BUNU DURDURACAK GÜÇ TE HENÜZ YARATILMADI.
  DOĞUM GÜNÜNÜZ VE DOĞUM GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.