Nefes Almak Güzeldir

Mayıs 16, 2012

Çocukluğumdan beri üst solunum yollarım ile ilgili sık sık sağlık sorunu yaşarım. Ayrıca alerjik bir bünyem olduğundan da bu rahatsızlık sürecim hem uzun hem de sıkıntılı geçer çoğu zaman.

Burnumda doğuştan yapısal bir kemik eğriliği olmakla birlikte sinüzitim ve son yıllarda alerjiden dolayı burun etlerimde de şişme oluyordu. Klimalı ortamlar, halılar, ani hava değişiklikleri derken nefes almakta oldukça zorlanmaya başlamıştım. Sadece nefes almak da değil. İyi uyuyamıyor ve genelde yorgun kalkıyordum.

Yıllardır gittiğim her doktor burun ameliyatı olmamı önermişlerdi. Ancak hiçbirinde gerçekten benim yaşam kalitemi artırma niyeti sezmediğimden hep geçici çözüm olarak ilaç tedavisini tercih ediyordum.

Bir süredir gittiğim kulak burun boğaz doktorum kısa sürede bünyemin ne zaman, hangi koşullarda ve nasıl etkileneceğini tespit edip benim daha kontrollü olmamı ve bünyemi tanımamı sağladı.

Özellikle bu sene İstanbul dışına çok çıktığımdan ani hava ve ortam değişikliklerinden dolayı son 6 ayım çoğunlukla hasta geçti. Ben de en başta doktoruma olan güvenim, sonrasında daha rahat nefes almayı istememden dolayı burun ameliyatı olmaya karar verdim. Karar sonrasında sorduklarım ve araştırdıklarımla burnumu hiç tanımadığımı anladım 🙂

Burnumun orta duvarının eğriliğine septum deviasyonu deniyormuş. Burnumuzda sağ tarafta üç adet, sol tarafta üç adet bulunan burun etine de konka deniyormuş. Burun boşluğu, septum adı verilen burun orta kısmında bulunan ve dikey yönde uzanan yapı ile ikiye bölünüyormuş. Septumun eğrilmesi burunda tıkanıklığa sebep olmakla birlikte burun içindeki havanın nemlenmesini sağlayan konkaların da büyümesine neden olabiliyormuş. Septum eğriliğinin düzeltilmesi için yapılan ameliyata septoplasti deniyormuş. Burun çevresindeki sinüs adı verilen, hava içeren  boşlukların iltihaplanmasına da sinüzit deniyormuş. Bu iltihapların ameliyatla temizlenmesi de endoskopik sinüs cerrahisiymiş.

Ben septoplasti, konka ve endoskopik sinüs cerrahisi operasyonları geçirdim. Hem ailemde hem de yakın çevremde burun ameliyatı olmuş bir çok insan iyileşme sürecinde çok acı çekeceğimi, yüzümün şişip göz altlarımın mosmor olacağını, ameliyatta konan tamponların çıkarılmasının da tam bir işkence olduğunu anlattılar.

Ben doktoruma operasyonun detayları ve sonrasında yaşayabileceklerimle ilgili hiçbir şey sormadım. Hem güveniyordum hem de bilmek beni sadece ürkütecekti. Ameliyata oldukça sakin girdim. Sonrasında aradan birkaç saat geçmeden ayağa kalktım. Aynaya korkarak bakmıştım ama sadece yüzümde hafif şişliği görünce oldukça rahatladım.

Tıbbın ilerlemesiyle burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile monitörden ameliyat yapmaya imkan veren cihazların kullanılmaya başlandığından eskisi gibi burun dışında kesikler ve dikişler olmuyor. Metrelerce sargı bezlerinden yapılmış tamponlar yerine slikon tamponlar kullanılıyor.

Ameliyat sonrası ilk 3 gün yüzümde ve burnumda sızlama oldu ancak dayanılmayacak bir ağrım hiç olmadı. 3 gün sonra tamponlarım alındığında, daha burnumun içi yara ve burnum tıkalı olmasına rağmen eskisinden daha iyi nefes almaya başladım. Hatta ilk nefes aldığımda öylesine derin nefes almaya başladım ki ben yıllarca nefes almıyormuşum bunu anladım.

Ameliyat sonrasında size önerilen ilaçları söylendiği şekilde kullanırsanız, enfeksiyon kapmamak için iyileşme sürecinde bulunduğunuz ortamlara dikkat ederseniz, söylenen zamanlarda kontrollerinize giderseniz kısa sürede toparlanıp gündelik yaşama dönüyorsunuz. Daha rahat nefes almaya başladıktan sonra yürürken daha az yoruluyorum. Yıllarıdır iyi uyuyamadığımdan ve yorgun uyandığımdan yakınır dururdum. Artık daha derin uyuyabiliyorum ve uyku sürem az olsa bile daha dinç kalkıyorum.

İyi ki ameliyat olmuşum. Nefes almak güzelmiş…

Bir yorum

  • Alper Orus Mayıs 17, 2012, 2:22 pm

    Geçmiş olsun. Sigarayı bırakmak yazısını da en kısa zamanda görmek istiyoruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.