Göynük Gönlümde :)

Ekim 31, 2012

 

Ülkemizin her yerinden tarih ve doğal güzellikler fışkırıyor. Her farklı yer gezdikten sonra böylesine güzelliklere sahip olduğumuz için gurur duyuyor ve daha fazla yer görebilmek için daha istekli oluyorum. Bu Kurban Bayramı tatilinde kısa bir kültür turuna çıktım. İl durak Bolu’nun ilçesi olan Göynük’tü.

Göynük yöresi 1323’te Osmanlı topraklarına katılmış, 1923 yılında da il yapılan Bolu’ya bağlı ilk ilçe olmuş. Küçük ama çok sıcak bir ilçe. Kendine has evleri var. Tüm yerleşim alanı kentsel sit alanıymış. Oradayken Akşemseddin Hazretleri Türbesi’ne gittik. Ardından ilçenin tepeden bakışının muhteşem olduğu Zafer Kulesi’ne gittik. Bu kule Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını ebedileştirmek için yapılmış. İlçe merkezinde 7 cami, 3 türbe, 1 hamam ve 1 Tarihi Zafer kulesi bulunması gerçekten etkileyici.

İlçe halkı çok sıcak. Gezimiz sırasında karşılaştığımız tüm yerli halkı iyi bayramlar diledi. Burada öğrendiğim en ilginç şey Akşemsettin’in Pasteur’dan 400 sene önce mikrobu keşfetmesiydi. Sanırım çalışmalarını genişletecek ve duyurabilecek yeterli imkanları olmadı ki 400 yıl sonra çalışma yapılabilmiş. Göynük’te de tarhana çorbası ve ev eriştesi meşhur. Ekmekleri de çok lezzetliydi.

Göynük’ün güzelliğini yaşarken turumuza Sünnet Gölü’ne giderek devam ettik. Harika göl manzarası, tertemiz hava, yeşillikle birlikte huzur verdi doğrusu. Manzaraya karşı 2 bardak çayı keyifle içtim ve bol bol fotoğraf çektim. Sünnet Gölü’nün huzuru iliklerimde iken yine yakınındaki Çubuk Gölü’ne uğradık. Yine doyumsuz bir göl manzarası ve çam ormanlarıyla çevrili Çubuk Gölü’nde de manzarayı izleyip temiz havayı içime çektim ve bol bol fotoğraf çektim.

İstanbul’a yakın sayılabilecek bir yer olmasına rağmen neden daha önce gitmediğimi düşündüm bir an. Sonra da dedim ki daha önce gitmemiştin ama şimdi gittin, gördün, beğendin. Daha fazla hayıflanmamak için her fırsatı şartlarına göre iyi değerlendir ve bu tarih ve doğa güzelliği zenginliklerini kaçırma dedim. Hafta sonu için ideal bir gezi. Tavsiye ederim.

2 Yorum

  • tekin Kasım 1, 2012, 12:12 pm

    Çok geç kalmışsın be arkadaşım 🙂 hele gele göynükten içeri doğru gittiğinde göl kenarında bir köy var, zamanında dizi çekimi için yel değirmenleri yapılmış harika bir görüntüsü var. Yine gitmek kısmet olur inşaallah

    • Pınar Kasım 1, 2012, 12:21 pm

      Sorma ama sonunda gittim 🙂 Dediğin yere de gittim Çubuk Gölü. Değirmenleri de gördüm. gezmeye devam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.