Gezmelerdeydim, Viyana

Kasım 3, 2012

Bir kaç yıl önce ilk yurt dışı gezimi Viyana’ya yapmıştım. Viyana, Avusturya’nın başkenti olmakla birlikte en büyük şehri. Yaz döneminde gittiğimden hava Orta Avrupa’nın genelde yağışlı olur anlayışından uzakta, oldukça güneşliydi.

Gezmek için şehir merkezine geldiğimizde ilk tedirginliğim ingilizcemin yeterli olup olmayacağıydı. Resmi dilleri Almanca olduğundan ve bir şeyler sormak için denk geldiğim kişiler ingilizce konuşmadığından yersiz bir tedirginlik yaşamış oldum 🙂

Viyana kültür ve sanat şehri. Hepimizin bildiği klasik müziğin Mozart, Beethoven gibi efsaneleri Avusturyalı. Buraya gelirseniz mutlaka klasik müzik konserine gidin. Ben gitmedim ve hala kendime kızıyorum. Şehir merkezinde meydanda opera binası , üniversite, parlamento binası ve tiyatro var. Binaların mimarisi oldukça etkileyici. Meydanda klasik müzik konseri bileti satan ve broşür dağıtan yöresel kıyafetler giymiş insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Şehrin etrafında bisiklet yolları var ve genç yaşlı herkes bisiklete biniyor. Bisiklet yollarında zincirlenmiş onlarca bisiklet görmeniz mümkün. Karnınız acıktığında mutlaka şinitsellerinden yiyin. Şinitsel istediğinizde o kadar büyük bir parça servis yapıyorlar ki uzun saatler tok kalıyorsunuz. Genel olarak gazlı su olduğundan Viyana’da bulunduğum sürece bira ve meyve sularıyla idare ettim.

Şehirde birbirinden güzel parklar var. Schonbrunn Palace isimli parkta kendimi Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissettim. Çiçeklerin ve çimenlerin güzelliğinden büyülendim. Hediyelik eşyalarda Mozart etkisi hakim. Mozart temalı biblolar, kupalar, çikolatalar hatta keman şeklinde şişelerde içkiler var. Ben hem keman şekilli şişede likör aldım hem de küçük bir şampanya. Alırken hayatımda beni çok mutlu edecek bir dönüm noktası olduğunda içeceğim diye niyetlendim. Şampanya hala duruyor 🙂

Gezilmesi gereken yerlerden birisi de sanat müzesi. İsmi Kunsthaus Wien. Çoğunlukla kedi figürlerinin olduğu biblolar, resimler var. Rengarenk eserler oldukça güzel. Schönbrunn Sarayı ve Aziz Stephen Katedrali’ni gezmelisiniz. Mimarilerine hayran kalacağınıza temin ederim sizi. Viyana’ya gitmişken mutlaka ama mutlaka Baden şehrine gidilmeli ve yağmur ormanları görülmeli.

Viyana pahalı sayılabilecek bir şehir. Alışveriş yaparken para biriminin euro olduğunu hep hatırlarsanız mantıksız harcamalardan kaçınmış olursunuz. Avrupa’yı gezmek istiyorsanız Orta Avrupa’nın bu güzel şehrinden başlayabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.