Bir Solukta “Kürk Mantolu Madonna”

Ocak 7, 2013

Çok küçük yaşlardan beri kitap okumayı severim. Hayatım boyunca zaman buldukça hatta çoğunlukla zaman yarattıkça farklı konularda ve farklı yazarların kitaplarını okumaya çalıştım. Okumak kültürümü artırmasının yanında konuşurken de özgüvenimin artmasını sağladı. Yazı yazma isteğim de okumayı sevmemin benim de yazdıklarımın okunması isteğini uyandırmasından gelir.

En çok bir solukta okuduğum kitapları seviyorum. Böyle kitapları okurken hem bir an önce bitirmek istiyorum hem de bitmesine yakın o keyif de biteceği için biraz üzülüyorum doğrusu. Bu hafta sonu da tıpkı böyle bir kitap okudum.

Sabahattin Ali’nin yazdığı Kürk Mantolu Madonna. Kitabı tavsiye üzerine okudum ancak ne yalan söyleyeyim ilk olarak isminden dolayı alaka kuramamıştım. İlk sayfalarda beni nasıl bir hikayenin beklediğini anlayamamıştım. Bir kaç sayfa sonra kitabın ana karakterlerinden Raif efendi ile tanıştım. Bu kadar içine kapanık ve melankolik bir adam nasıl ana karakter olabilirdi?

Raif efendi ailesi, kardeşleri ve kardeşlerinin ailesiyle birlikte yaşayan, Almanca çeviri yaparak para kazanan sıradan bir karakterdi ta ki geçmişini yazdığı günlüğü ortaya çıkana kadar. Raif, 20’li yaşlarında babasının isteğiyle eğitimi için Berlin’e gider. Bir sanat galerisini gezerken gördüğü tablodaki kadına aşık olur. Tabloyu Andrea Del Sarto’nun Madonna delle Arpie tablosu sanır. Günlerce galeriye gidip tabloyu hayran hayran seyreder.

Ve bir gün tablonun asıl sahibi olan Maria Puder ile tanışır. Maria özgürlüğüne düşkün ve aşka inanmayan bir kadındır. Raif ise kendi kabuğundaki yaşamında Maria’ya duyduğu aşkla hayat bulmuştur ve uzun süre sadece arkadaş olarak onunla zaman geçirmeye başlar. Nihayet bir gün yakınlaşırlar ama Maria yine aşık olamadığını düşünüp Raif’ten kaçar. Raif derin ve umutsuz bir aşkla peşini bırakmaz. Maria çok hastalanmıştır ve Raif ona bakar. Sonunda Maria da Raif’in aşkına inanır.

Raif’in babası ölür ve aniden Türkiye’ye dönmesi gerekir. İşlerini toparlayıp Maria’yı Türkiye’te çağıracaktır. Mektuplaşarak ilişkilerine devam ederler. Bir gün mektuplar kesilir. Raif’in gönderdiği mektuplar da iade olmaya başlar. Raif yıllarca neden terk edildiğini düşünüp iyice içine kapanır ve hayattan hiç bir beklentisi olmayan, ezilmeyi kabullenmiş bir adam olur.

Aslında zaten böyle bir karakterken aşk onu hayata bağlamışken elinden kayıp gidince eski haline geri döner. Mutsuz bir evlilik, dışlandığı kalabalık bir aile ortamı, itibar görmediği bir işi ve geçim sıkıntısıyla hayatını sürdürür. Yıllar sonra tesadüf sonucu Berlin’de Maria ile ortak tanıdığı biriyle karşılaşır ve mektupların Maria öldüğü için kesildiğini ve bir kızı olduğunu öğrenir.

Yıllarca kızdığı ve kırıldığı Maria’ya haksızlık ettiğini anlayarak daha büyük acı çekmeye başlar. Üstelik bir kızı vardır ama hakkında hiçbir şey öğrenemez. Bu öğrendiklerinin ağırlığı altında hasta olan bünyesi dayanamaz ve Raif efendi de ölür. Anlatırken ne kadar sıradan geliyor. Hüzünlü bir aşk hikayesi ve klasik mutsuz son. Ama yazarın anlatımındaki harikuladelik Raif’in ruh halini adeta yaşamanızı sağlıyor.

Dışarıdan nasıl görünürse görünsün herkesin ayrı bir hayat hikayesi var. En sıradan görünen hatta sadece yaşamak için yaşadığını düşündüğümüz kişilerin bile. Eğer bilmek istersek etrafımızda bir çok film gibi hayat var…

4 Yorum

 • İmran Göker Ocak 8, 2013, 8:11 am

  Ben bu romanı birkaç sene okumuştum ve kitabın sonlarına yaklaştıkça beni daha da derin etkilemişti. Ama tabi burada bu romanın milletimizin yetiştirdiği gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından ve aydınlarından biri olan Sabaattin Ali’yi de göz ardı etmemek gerekir. Ama ne yazık ki ona da hoyratça örselenen pek çok aydınımız gibi ona da sahip çıkamadık ve kıymetini bilemedik.

  • Pınar Ocak 8, 2013, 8:39 am

   Aydınların aydınlıkları öldükten sonra fark edilir maalesef ki. Ben de aynı duygularla okudum

 • ASUDE SENEM DURGUT Ocak 9, 2013, 6:52 am

  Çok güzel anlatmışsın.Her zamanki gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.