Uğur Mumcu’nun Ardından

Ocak 24, 2013

Hep doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar deriz ya, dokuz köyden kovulmak Türkiye’de doğru söylediği için tutuklanan hatta öldürülen nice doğrucuları düşünüce kulağa oldukça normal geliyor.

Çocukluğumuzdan itibaren önce ailemiz doğru insan olmamız için çabalar, sonrasında biz kendimizi bu doğrultuda geliştirmek ve yetiştirmek için çabalarız. Kimi zaman toplumun koyduğu kurallar, kimi zaman bulunduğumuz sosyal çevre doğru kavramına yorum katmış olsa da doğru DOĞRU’dur işte.

Bugün Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün daha doğrusu bomba koyulmuş aracının içinde binlerce parçaya ayrılış vahşetinin 20. yılı. O zamanı hayal meyal hatırlıyorum. 13 yaşımda olmama rağmen şimdiki gibi çok kanallar, sosyal medya ve internet olmadığı için muhtemelen günlerce ve haftalarca gündemi dolduramamıştı. Dedim ya hayal meyal hatırlıyorum. Bu vahşetin altındaki derin anlamı, bir kesimin korkusunun büyüklüğünü üniversitedeyken anlayabilmiştim.

Uğur Mumcu’nun yıllar önce söylediği sözler, yazıları bugünler için ne büyük ve değerli uyarılarmış, bunu pek anlayamamışız. Ve maalesef anlayan anlamış ! Bir pazar günü…faili hala meçhul…

Şimdiki durumumuzu da anlatan sözlerinden birkaçı. Tekrar tekrar okuyup düşünelim ama koltuğumuzda göbeğimizi kaşıyarak değil!!!

Türk vatandaşı ; isviçre medeni kanununa göre evlenen,italyan ceza yasasına göre cezalandırılan,alman ceza mahkemeleri usulü yasasına göre yargılanan, fransız idare hukukuna göre idare edilen ve islam hukukuna göre gömülen kişidir.

Temelinde bağımsızlık harcı yatan Cumhuriyetimiz, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra emperyalistlerin ahtapot kollarında teslim edilmiştir. Öyle bir teslimiyettir ki, yer altı zenginliklerimiz çokuluslu şirketlerin emrindedir; öyle bir teslimiyettir ki, petrol, maden ve yabancı sermaye yasaları yabancı uzmanlarca hazırlanmıştır; öyle bir teslimiyettir ki, ülke topraklarının bir bölümü üs adı altında başka devletin genelkurmayına armağan edilmiştir; öyle bir teslimiyettir ki, ordumuzun silahları, araç ve gereçleri okyanus ötesi ülkelerin buyruklarına bağlanmıştır.

Siz hiç “fikir suçu” sanığı AP`li, DP`li, CGP`li, MHP`li gördünüz mü? Fikir suçu işlemek için de insanda bir parça fikir olması gerekmez mi?

Türkü Kürde,Kürdü Türke,Ermeniyi Türke, Türkü Ermeniye, Aleviyi Sünniye Sünniyi Aleviye düşman eden emperyalizmin ve Ortadoğudaki çıkarlarıdır.

İmam hatip okulları için; “imam hatip okulları ne işe yarar? bunlar imam hatip olmuyorlar. yargıç, savcı oluyorlar, kaymakam oluyorlar.

Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur. Bu masum insanlar, Yahudi de olur, Arap da, Hıristiyan da. Ölenlerde ırk ve din ayırımı yapılmaz. Ölen insandır.

NOKTA.

4 Yorum

 • Erdinç Ocak 24, 2013, 5:06 pm

  Kaleminize sağlık

 • şule Mayıs 4, 2013, 11:48 am

  hikayeleri hap sevmişimdir. dolayısıyla bu internet sitesini de çoook sevdim. teşekür ederim ellerinize saglık

  • Pınar Mayıs 4, 2013, 6:56 pm

   Ben de çok sevmenizi çok sevdim:) Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.