Duyguların Dili

Mayıs 7, 2013

Çiçek sevmeyeniniz var mı?

Çiçekler duygularımızı ifade etmenin en güzel yollarından biri. Bir yaşam başladığında, bir ölüm olduğunda, hastaya şifa dilerken, başarıları kutlarken, önemli günlerde kişileri, olayları ya da durumları önemsediğimizi çiçek götürerek ifade ederiz.

Duygularını çiçekle ifade eden insanların çok zarif ve duygusal olduğunu düşünmüşümdür hep. Ben de bu yolu sık sık tercih ederim:) Tarih boyu insanlar duygularını dile getirebilmek için çiçeklere anlam yüklemiş. Hepimiz biliriz ki kırmızı gül aşkı simgeler. Beyaz gül masumiyeti, sarı lale güveni, mor sümbül üzüntüyü…

Kimi zaman dile dökemediğimiz için kimi zaman da hissettiklerimizin derinliğini ifade etmek için çiçekler aracı olur bize. Sadece duygularımız için değil çiçek bulunduğu yeri daha güzel, bakımlı ve özel kılar. Bakımsız bir binayı düşünün ve bir balkonda saksılara dizilmiş rengarenk çiçekleri ya da bir bahçe düşünün değişik tür ve renklerde açmış çiçeklerle bezenmiş. Hatta bir yerin temiz ve düzenli olduğunu ifade ederken de çoğumuz çiçek gibi deriz. Çiçek kokulu deterjanlarla temizlenmiş ve kokusu yayılmışsa temiz hissederiz.

Çiçeğin varlığı, rengi, kokusu hislerimizin en güzel tercümanı. Ben en çok dalında çiçeği severim. Topraktan aldığı candan ayrılmadan. Bu yüzden saksı çiçekleriyle duygularımı anlatmaya çalışırım. Üç gün sonra solup yok olmayacak, yaşadıkça var olma nedenini anlatacak. Hatta belki de yeni anlamlar yüklenecek. Çiçek de olsa bir canlıya bakmak, yaşamını devam ettirmesini sağlamak ve ödül olarak da çiçeklerinin açıp dipdiri olduğunu görmek ne hoş değil mi?

Çiçekleri sevin, koruyun ve yetiştirin ama çiçeklerle duygularını ifade edecek kadar duygu yüklü ve ince ruhlu olmayı hiç ihmal etmeyin. Sevgi, çiçek açmayan yere uğramaz…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.