Faşinismuslar ve Ereksiyon Halindeki Faşistler

Mayıs 31, 2013

Son dönemlerde okuduğumda çok beğendiğim sözlerden biri Faşinismus. Şöyle bir açıklaması var; Faşinismus faşist düşüncenin beyinde sıkışması ve beynin başka bir düşünceyle ilişkiye girememesidir. Bir diğeri de faşizmin ereksiyon hali.

Son yıllarda artarak devam eden yasaklar, şiddet, kapitalizmin etkileri, Cumhuriyet düşmanlığı, din sömürüsü ile her şeyden önce insan olarak hak ettiğimiz hak ve özgürlüklerin dibine bir balta gibi iniyor. Kişiye ve/veya duruma özel çıkan yasalar hiç çekinmeden çıkarıldı. Sabıka kayıtları silinerek birilerinin milletvekili olması sağlandı, naylon faturaya af getirilerek birilerinin hakkındaki dava düştü. Kimin çocuğu hangi sektörde iş yapıyorsa ithalatının vergi oranı indirildi ya da KDV (katma değer vergisi) sıfırlandı.

Milli bayramların kutlanması ve çelenk koyulması yasaklandı. Çocukların okumalarının engellenmesi için 4+4+4 denen bir yasa çıkarıldı ve daha şimdiden binlerce çocuk 4. sınıftan sonra okuldan alınmaya başlandı çocuk gelin ya da çocuk işçi olmaları için. Daha sayamadığım bir çok yasak geldi, kanun çıktı. Nice olaylar unutulsun diye suni gündemler yaratıldı.

Bu arada hükümeti eleştiren, yapılanların arkasındaki gerçekleri anlatan ya da anlatmaya çalışan bir çok gazeteci ve yazar ispatlanamamış suçlar, doğruluğu olmayan sözde kanıtlar ile yıllardır hapiste. Yıllarını bu ülkeye ve orduya adamış bir çok komutan da aynı sebeplerden tutuklu. Artık milli değerlerinizi korumak ve  haksızlığa direnmek istiyorsanız, alınan kararları, yapılanları protesto edecekseniz ya da adaletsiz hukuğa karşıysanız ve meydanlardaysanız siz devletine, polisine, kanununa karşı gelen bir yasa dışı örgüt üyesisiniz. Siz militansınız, siz kötüsünüz, siz birlik ve beraberlik bozansınız, tü sünüz kakasınız!

Hak ettiğiniz biber gazıdır, tazyikli sudur hatta içinde kum olanlarıdır ki daha çok zarar versin, coptur demir olanından, göz altına alınmadır hatta aylarca hapiste kalmaktır. Fişlenmektir. Okulundan, işinden atılmaktır.

Bütün bunlar oluyorken özelleştirme kapsamında elinden bankaların, fabrikaların gitmesi önemli değildir. Hatta ülkenin içinde başka sözde bir ülke kurulma çalışmaları da önemli değildir. Yapılan ihalelerle bina, yol ya da köprü yapılarak sözde hizmet getirirken birilerinin daha da zenginleşmesi de üzerinde düşünülecek bir konu değildir. Her gün çıkan yolsuzluk dosyaları da unutulur gider.

Ve bu insanlara hala körü körüne bağlı olan, destekleyen, oy veren insanlar da faşinismus halindedirler.  Bu zorba, çıkarcı, özgürlük düşmanı düşüncenin dışına çıkamazlar. Tüm bunları yapanlar ise ereksiyon halindeki faşistlerdir. Odağı bellidir. Niyeti de bellidir. Maalesef ki beyine de kan gitmez…

2 Yorum

  • yavuz Haziran 7, 2013, 12:43 pm

    çok güzel ve mükemmel bir değerlendirme. Hem trajikomik,hem nanobilimsel hem de insani yanı sosyalsivli olan bir yazı sizi kutlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.