Zumba Zumba

Kasım 11, 2013

 

Zumba dansının adını ilk duyduğumda oldukça komik gelmişti. Kulağa zombi gibi geliyor. Zumba aslında bir fitness dansı. Bir çok spor salonunda bu dansı bulabilirsiniz. 1990 ‘larda ortaya çıkmış ama son yıllarda oldukça yaygınlaşmış. Merak edip bir kaç zumba fitness videosu izledikten sonra ilk söylediğim şey ben bunu asla yapamammmm oldu.

Sporu ve dansı hayatına sokmamış, merdiven çıkmamak için dakikalarca asansör bekleyen, her yere arabayla giden biri için bu dans oldukça iddialı görünmüştü gözüme. İşin içine hareketleri doğru yapmak için debelenmek de girince izlemekle yetineceğimi düşünüyordum. Bu dans salsadan, hip hoptan, oryantalden ve daha bir çok danstan figürler alarak yapıldığı için kıvraklık ve enerji gerektirdiğinden bana uygun olamazdı.

Bütün gün ofiste oturarak çalışmanın da etkisiyle hareket edebileceğim bir aktivite araştırırken çıkmıştı karşıma zumba. Denemekten ne çıkar diyerek bir spor salonuna gittim ve zumba dersine girdim. Ders daha başlamadan eğitmen buraya gelme amacınız sadece eğlenmek ve stres atmak, bunları yaparken zaten yeterince hareket etmiş ve kalori harcamış olacaksınız dedi. Hareketleri doğru yapma kaygınız olmasın cümlesinden sonra zumba bir delirme dansı dedi ve hemen ardından hareketli bir müzik açarak hoplayıp zıplamaya başladı. Kendimi müziğin akışına bırakırken çılgınca hareket etmeye başladım. Sanki uzun süredir elim kolum bağlı ve esaret altındaydım da yeni özgür bırakılmış gibiydim:)

İlk derste 1 saatlik dersin 40 dakikasına katılabildim. O nasıl bir kalp çarpması ve deşarj olmaydı. Günün yok yok haftanın tüm gerginliği aktı gitti benden. Hareketleri yapmayı becermek umrumda olmamıştı. Planlı, düzenli, kurallı ben gitmiş yerine kuralları boş vermiş bir ben doğmuştu. Kilo vermek isteyenlerin de oldukça rağbet ettiği bu dans bir kaç ay içerisinde 3-5 kilo verdirse hiç fena olmaz. Hareket etmek, eğlenmek, yağ yakmak, ruhen rahatlamak hepsi bir arada.

Dünyada milyonlarca insan bu dansı yapıyor. Ben aralarına katıldım. Hadi kalkın siz de katılın …

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.