ZAM’bak

Ocak 7, 2014

Her yılbaşı ülkenin gündemi ne olursa olsun klasik yılbaşı gündemi mutlaka ortaya çıkar. Müslümanlar noel kutlar mı? Ve her sene açıklama gereği duyulur. Noel 25 Aralık tarihindedir. Hıristiyan alemi İsa’nın doğumunu kutlar. Bizler ise yeni bir yılın başlangıcını kutlarız. Yeni yıla sevdiklerimizle, eğlenerek ve coşkuyla girmeye çalışırız tüm yılın böyle geçmesini umarak. Aslında eğlenmek, bir arada olmak ve hediye almak için yeni yıl kutlaması bir bahanedir.

İsa’nın doğumu ile ilgisi yoktur. Hem tüm peygamberler Allah tarafından gönderildiğine göre bu kadar kötü bir şeymiş gibi değerlendirmeye ne gerek var? Hıristiyanlar kutlu doğum haftasını kutlasalar yok siz kutlamayın mı diyeceğiz? Yılbaşının bir diğer vazgeçilmesi milli piyango alıp kurulan hayallerdir. İnsanın hayatını maddi olarak tamamen değiştirecek kadar yüksek olan ikramiye bir çok insanın hayallerini süsler.

Yeni yılın ilk gününün vazgeçilmezi de zam haberleridir. Her yıl manşetler hiç değişmez. Güne zamlarla uyandık. Zamlar şaşırttı. Vergilerde artış oranları şu oldu, cezalara şu oranda zam geldi. Haberler böyle uzayıp gider. Bu haberlere neden hep aynı şaşırmış ruh hali manşetlerini atarlar ki? Bir ülkenin en büyük gelir kaynağı vergilerdir. Ülkemizde asıl vergi ödemesi gereken bir çok insan vergi ödemez. Beyan usulü vergi bildirenlerin doğruluğu kontrol edilmez. Bizlerin kazançları elimize geçmeden vergi ödetirler. Faturalarımıza yansıtırlar. Aldığımız her şeye zam gelir. Vergi kaçıranlar, yolsuzluk yapanlar hayatlarına devam eder. Arada bir bir kaç kişi tutuklanır ama aldıkları ceza marketten ekmek çalarken yakalanan çaresiz babanın aldığı ceza kadar değildir.

Hayat geçer gider..

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.