Hey Gençler

Ocak 14, 2014

En son yapılan genel seçimlerin üzerinden 2,5 yıl geçti. Son yerel seçimler yapılalı da 5 yıl olmak üzere, yeni seçime geri sayım başladı. Hey üniversite öğrencisi arkadaşlarım emek verip çalıştığınız sınavlarda hileler yapıldı ve üstü örtüldü. Kamuda yıllardır altyapısı hazırlanan kadrolaşmalar sonucunda eğer iktidar partisinin görüşünde değilsen sana yer olmadığını gördün. Öğretmen olma hayalin girdiğin sınavda başarılı olsan da büyük ihtimalle başka bahara kaldı.

Aç mısın tok musun diye sormak yerine karşı cinsten biri ile aynı evde olup olmamanın derdine düşünüldü.  Öğrenci dediğin zaten geleceğini değil yatağını düşünür değil mi? Her geçen gün düşünce ve yaşama özgürlüğüne karışıldıkça, Cumhuriyet’in değerleri itibarsızlaştırılmaya çalışıldıkça, adaletten uzak adalet işleyişini gördükçe sokaklara döküldün. Gezi ruhunun can kaynağı oldun. Haftalarca gittin.  Biber gazı sıktılar, tazyikli suyla ıslattılar, kovdular, çadırını yıktılar, çevrendekileri belki seni yaraladılar. Ama sen sana kalkan ele şarkılarla karşılık verdin.

Vandalist diye suçladılar ama sen gezi parkında çöp topladın. Ekmeğini, suyunu bölüştün. Taksim’de, Kadıköy’de, Tandoğan’da,  Gündoğdu’da, Barış meydanında, Cumhuriyet parkında günlerce gecelerce direndin. Şimdi yapman gereken de koyverip oy vermen. En son ortaya çıkan yolsuzluklarla da gördün ki senin hakkın yeniyor. Belki muhalefete kızıyorsundur,  belki beklentilerini tamamen karşılayan bir parti bulamıyorsundur,  belki oy vermemeyi tüm partilere verebildiğin bir ceza gibi görüyorsun.

Yaşadığın yer ile nüfus kütüğün başka şehirlerde olabilir. Yapman gereken okuduğun okuldan öğrenci belgeni alman, yurtta ya da evde kaldığını ispatlayacak bir belge edinmen, nüfus cüzdanın ve fotokopisiyle İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gidip kaldığın yeri ikamet yeri olarak kaydettirmen ve oradan alacağın adres değişikliği belgen ile İlçe Seçim Kurul’na başvurman. Birkaç saatini alacak sadece.  Eğer üşenirsen yada umursamazsan aylarca gösterdiğin tepkiler birer anı olarak kalacak sadece.  Ne istediğini bilemeyebilirsin ama ne istemediğini biliyorsan yapman gerekenler belli.  Hem kendi geleceğini hem de ülkenin geleceğini düşün ve ve geç olmadan harekete geç, 5 yıl pişman olma.

2 Yorum

  • Mükerrem Çakın Ocak 15, 2014, 9:32 am

    Düşüncelerine katılıyorum.Her vatandaşın oyunu kullanması gerekiyor.Oy kullanmak hem hak hem de görevdir.Selamlar…

  • Güneş Abacı Mart 5, 2015, 7:43 pm

    Fedakarlık yapmadan hiçbir hak elde edilemez. Sandığına ve oyuna sahip çıkamayan bir toplumun şikayet etme hakkı da olamaz..Sorumluluklarımızı hatırlayalım ve güçlükleri yenelim. Ağzına sağlık “Sosyal Mutluluk “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.