Her Bağış Bir Hayat

Şubat 7, 2014

Yıllardır istememe rağmen bir türlü organ bağışı yapamamıştım. Yüz binlerce insan yaşama tutunabilmek için organ nakli sırasında bekleyip umutsuzluk içindeyken ölümümden sonra organlarımın toprak altında çürüyecek olması düşüncesi büyük haksızlık. Bir gün ben ya da sevdiklerim de o nakil sırasında umutsuz bekleyenler kervanında olabiliriz değil mi?

Ülkemizde böbrek, karaciğer, kalp, pankreas,akciğer, kemik, kemik iliği, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, tendon, deri, el-kol-bacak ve yüz nakli yapılabiliyor. Tıptaki bu başarı nice hayat kurtarıyor. Tabi ki biz de sorumlu ve duyarlı birer insan olup organ bağışçısı olursak. 1975 yılından ülkemizde beri organ nakli yapılabiliyor ve her geçen gün büyük başarılara imza atılıyor. Beyin ölümünüz gerçekleştiğinde organ bağışı sırasında bu durumda aranmasını istediğiniz kişi aranarak bağışladığınız organlarınız alınıyor.

Beyin ölümü nedir derseniz beyin fonksiyonlarının geri dönüşümü olmaksızın kaybolmasıdır. Koma gibi düşünmeyin. Komadan çıkma ihtimaliniz olabilir ama beyin ölümünde geri dönüş yok. Sizin için hayatın sonu başka insanlar için yeni ve sağlıklı bir hayatın başlangıcı olabilir. Galatasaray Rotary Kulubü bu sene organ bağışına dikkat çekmek ve insanları teşvik etmek için sağlık bakanlığı ile ortak bir proje yürütmeye başlamış.

Kulubün başkanı Hüseyin Mandacı sayesinde ben de gönüllü bağışçı oldum. Hayatımı mutlu, huzurlu, sorumlu ve duyarlı yaşamak için çabalıyorum. Artık öldükten sonra da organlarım farklı insanlarda hayat bulacak ve biliyorum ki beni tanımasalar bile beni hep sevgiyle anacaklar.

Hadi durmayın siz de bağışçı olun ve birilerine hayat hediye edin…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.