Şimdi Ya da Asla

Şubat 20, 2014

Orjinal adı “The Bucket List”, Türkçe’ye çevrilmiş adı “Şimdi Ya da Asla” filmini izlediniz mi? İzlemeyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ben izlerken gülerken ağladım, ağlarken güldüm. Filmde 2 karakter var. Carter Chambers (Morgan Freeman), iyi bir üniversiteyi bırakmak zorunda kalıp erken yaşta çalışma hayatına atılmış ve bakmak zorunda olduğu kişilerden dolayı hayal ettiği bir çok şeyi yapamamış. Bir diğer karakter ise Edward Cole (Jack Nicholson) çok zengin hayatta bir çok maddi şeyin sahibi ama mutsuz. Hayatları ölmek üzere iken bir hastane odasında kesişiyor ve hayatta yapmayı erteledikleri şeyler için bir liste hazırlayıp bunları gerçekleştiriyorlar.

Hayatı kaçırmak ve yapmak istediğimiz şeyleri yapmaya geç kalmak ne kadar üzücü değil mi? Çünkü bir çok şeyi değiştirebiliriz ama geçen zamanı geri getiremeyiz. Geçmişimize dönüp baktığımızda keşke keşkelerimiz olmasa. Bence hepimizin hayatı boyunca mutlaka yapmayı istediği şeylerin bir listesi olmalı. Yapılması biraz zaman ve emek isteyen…Yapabildiğimizde de bizi gerçekten mutlu edecek şeyler. Galiba benim hep bir listem oldu hayatımda. Yapılabilirliği gerçekten mümkün isteklerim olduğu için de hayal kırıklıklarım olmadı.

Küçücüktüm ve okumanın ne güzel bir şey olduğunu düşünürdüm abim yanımda kitap okurken. O kadar çok istedim ki 5 yaşımdayken okumaya başladım. Araba kullanmayı çok istemiştim. Babam büyüdüğüme kanaat getirdiğinde ilk işi bana araba kullanmayı öğretmek oldu ve şimdi uzun yola bile çıkabiliyorum. Eyfel’e çıkmak istemiştim ve çıktım. Disneyland’da bir gün doyasıya eğlenmek istemiştim ve eğlendim. Bloğum olmasını istemiştim 3 yıldır Sosyal Mutluluk var. Her sene en az 1 kez hiç gitmediğim bir yere gidip gezmek istemiştim. Yıllardır her sene en az 2 kez bunu yapabiliyorum. Daha bunun gibi bir çok şey var isteyip yaptığım.

Listem oldukça hareketli. Yaptıklarımın dışında henüz yapamadıklarım ve yeni eklenenler var. Mesela bir gün mutlaka bungee jumping yapacağım. Norveç fiyordlarını gezeceğim. Sangriamı Barselona’da yudumlayacağım. Miami’de denize gireceğim. Mısır piramitlerini gezeceğim. Bir süredir listemde kemanı ağlatan adam Farid Farjad’ın konserine gidip canlı dinlemek vardı. 1 hafta sonra bunu da gerçekleştirmiş olacağım. Gerçekten sevdiğiniz sanatçıların konserlerine/ gösterilerine/ oyunlarına fırsat yaratıp mutlaka gidin. Öldüklerinde gerçekten çok hayıflanabilirsiniz.

İnsanın böyle bir listesi olması güzel, listesindekileri gerçekleştirmesi daha güzel, hayatınızda kendi listesiyle sizin listenizi birleştirip bunları içtenlikle gerçekleştireceğiniz biri varsa en güzel…

4 Yorum

 • Güneş Abacı Şubat 20, 2014, 9:27 pm

  Şimdi Ya da Asla filmini en kısa zamanda izleyeceğim. Ve izlenimlerini sana aktaracağım.
  “Saçmalık, insanın dünya ile ilişkilerinden başka bir şey değildir. Bütün bu saçmalığın içinde , doğduğumuz andan ölüme giden hayatta tek yapmamız gereken onun tadını çıkarmaktır…”
  Düşündüklerinden taviz vermeden hayata devam Sosyal Mutluluk…..
  Üretken dostuma sevgiler

  • Pınar Şubat 20, 2014, 10:12 pm

   İnandığım hayatı yaşamaya devam. Sevgiler…

 • mert Mayıs 8, 2014, 3:12 pm

  Farid Farjad bencede güzel bir seçim yanı sıra Jihad AKL ve yunan Theodorakis iyi gider diyorum

 • gülüş Ağustos 11, 2015, 7:27 am

  Karageban Köyünden geldim gideceğim köy Tahtalı Köy olacak 🙂
  Tahtalı köye gitmeden yapılacaklar listem fazla kabarık, ama dediğin gibi hem listeyi birer birer gerçekleştirebilmek güzel hem de ”…hayatınızda kendi listesiyle sizin listenizi birleştirip bunları içtenlikle gerçekleştireceğiniz biri varsa en güzel…”. Böyle birine sahip olduğum için şanslıyım 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.