Yurtdışı Çıkış Har’Acı

Nisan 28, 2014

Yurt dışına gidenler bilir,gümrüğü geçmeden yurt dışı çıkış harcı için pul almak gerekir. Eğer uçak ile gidecekseniz havaalanında kolayca halledebilirsiniz. Uçak dışında bir vasıta ile gidecekseniz de seyahatinizden önce yurt dışı harç pulu alabileceğiniz banka şubelerine gidip almanız gerekiyor. 2013 yılı itibariyle her pul için 15 TL ödüyorsunuz. 2014 için henüz zam haberini duymadım !

Bu harçtan muaf olanlar ise; Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar,7 yaşını doldurmamış olanlar, yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı, yurt dışında oturma izni bulunanlara ilişkin muafiyetin uygulanmasında, yurt dışında oturma izni bulunanların mevcut Türk Pasaportlarında “İşçidir”, “İşçi Ailesidir”, “İşçi Çocuğudur” şeklinde kaşe bulunanlar. Ayrıca çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden ötürü harç ödemek zorunda değiller.

Bu harç neden alınıyor ve bu toplanan harçlarla ne yapılıyor benim için oldukça merak konusu. Eminim siz de merak ediyorsunuzdur. İnternette okuduğum bir yazıda 2010 yılında bu toplanan harç paralarının TOKİ’ye
(Toplu Konut İdaresi başkanlığı) aktarıldığını okumuştum. Deprem vergileriyle duble yol yapımı, yurt dışı harçları TOKİ’ye, pırlantada katma değer vergisi oranı %0, elektrik gibi zaruri bir enerji tüketiminden alınan vergi ise kullanım tutarınızın %20-%25’i kadar. Kimse bana vergilendirilmiş kazanç kutsaldır demesin.

Kendi ülkemden yurt dışına giderken bile harç! ödüyorsam burada kutsallık olabilir mi? Göz göre göre vergi kaçıranlara göz yumulurken ülkemizin 2013 yılı itibariyle “Yurt Dışı Çıkış Harcı” ödeyen 5 ülkeden biri ( Bangladeş, Kostarika, Filipinler ve Çin) olması çok manidar…

Bir yorum

  • Mehmet Ekim 19, 2014, 8:07 pm

    Konular çok ilginç çoğu zaman ilgilenmediğimiz araştırma zahmetine katılmadığımız bilgileri dillendirdiğin için teşekkür ederim. O kadar yiyeceğin ismini aklında nasıl tuttun gurme misin be kızım…. Daha ilgi çekici konular bulma dileği ile…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.