Telsiz Kullanım Ücreti

Eylül 8, 2014

 

 

Hepimiz her ay bir sürü fatura ödüyoruz. Çoğunlukla da faturamızı oluşturan detaylara yani ek vergilere daha açık bir ifadeyle ek yolunma kalemlerine pek de dikkat etmiyoruz. Otomatik ödeme talimatlarıyla faturalarımız ödendiğinden gelen fatura tutarlarını bilmeyen nice insan vardır. Bu ay herhangi bir neden olmadan cep telefonu faturamı inceledim.

Birden fazla paket kullandığımdan oldukça detaylı bir açılımı var faturanın. Detaylar arasında Telsiz Kullanım Aylık Taksit açıklamasıyla 1.36 TL yansıdığını gördüm. Rakam çok önemsiz kabul ediyorum ama telsiz kullanım ücreti ne demek? ne alaka? Zaten faturalarımızdaki toplam kullanım tutarımızın yaklaşık %18 ‘i devlete vergi olarak gitmiyor mu?

Son faturamda şöyle bir ibare var; “209,50 TL’lik faturanızın 37,66 TL’si sizin adınıza devlete iletilmektedir”. Ayrıca neden her GSM abonesi ödüyor? Yaptığım araştırma sonucunda öğrendiklerime göre bu ücret “Telekomünikasyon Hizmeti” için devlete ödenmesi gereken bir tutar.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı  5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunun 46. maddesi ve ekli ücret tarifesi gereğince sistemde yer alan her abonenin devlete ödemekle yükümlü olduğu bir ücretmiş. 2014 yılı için bu ücret 16,30 TL olarak belirlenmiş ve operatörler aylara bölerek hissetirmeden bu tutarları bizden tahsil ediyormuş.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ne iş yapar diye merak ettim ve bunu da araştırdım. Türkiye’deki telekomünikasyon faaliyetlerini denetleyen ve düzenleyen kurumMUŞ. Daha detaylıca incelemek isteyenler http://www.tk.gov.tr/ adresine girebilirler. Bu kurumun yaptığı işler ;

Yetkilendirme
Denetleme
Uzlaştırma
Tüketici Haklarını Koruma
Rekabetin Tesisi ve Korunması
Bilgi Teknolojileri
Teknik Düzenlemeler
Spektrum Yönetimi ve Denetimi

Tüm operatörlerin toplamı ortalama 60 milyon abone olduğuna göre bu küçüçük taksit ile her yıl 1 milyar TL gibi bir para toplanıyor. Devlet bu ücreti GSM operatörlerinden frekans lisansı için alıyorsa operatörlerin de bunu müşterilerine yedirmeleri enayi yerine konma örneklerimizden sadece bir tanesi.  Acaba bu tutarla da duble yollar mı yapılıyor? Belki kömür belki bulgur alınıyor. 2011 yılından beri toplanan paraların ne için kullanıldığı belki bir gün açıklanır. Biz sesimizi çıkarmadıkça sonumuz bu bildik Timur’un fil hikayesine döner durur…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.